CCİ uzun vadeli beklentilerine paralel olarak, net satış gelirlerini satış hacminin, FAVÖK’ünü ise net satış geliri artışının üzerinde büyüttü.

Coca-Cola İçecek (CCİ) 2013 yılında konsolide satış hacmini yüzde 13, konsolide net satışlarını yüzde 17, Faiz Amortisman ve Vergi Öncesi Kar’ı (FAVÖK) ise yüzde 22 artırdı. CCİ uzun vadeli beklentilerine paralel olarak, net satış gelirlerini satış hacminin, FAVÖK’ünü ise net satış geliri artışının üzerinde büyüttü.

Coca Cola İçecek’ten yapılan açıklamaya göre, Türkiye, Orta Asya, Kafkaslar, Orta Doğu ve Pakistan’da 23 fabrikasıyla faaliyet gösteren şirket 2013 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. CCİ uzun vadeli beklentilerine uygun olarak net satış gelirini satış hacminin, FAVÖK’ünü ise net satış geliri artışının üzerinde büyüttü. CCİ’nin satış hacmi 2013’de  yüzde 13 artarak 1,1 milyar ünite kasaya, net satışları yüzde 17 artışla 5,2 milyar liraya, FAVÖK’ü ise yüzde 22 artırarak 892 milyon liraya ulaştı.

Türkiye satış hacmi yüzde 1 büyürken, yılın ikinci yarısındaki zorluklara rağmen ürün portföyündeki olumlu değişim ve fiyat artışı sayesinde, ünite kasa başı satış geliri yüzde 5 arttı. Uluslararası operasyonların satış hacmi ise özellikle Pakistan, Kazakistan ve Irak’taki güçlü organik büyümenin yanı sıra 2012 dördüncü çeyreğinde Güney Irak’ta gerçekleştirilen satın alımla yüzde 32 büyüdü.

CCİ 2013’te bilanço iyileştirme stratejisine paralel olarak 2 tane başarılı borçlanma aracı ihraç etti. Mayıs ayındaki tahsisli tahvil ihracı ve ekim ayındaki Eurobond ihracı ile, CCİ’nin borcunun toplam ortalama vadesi 1,2 yıldan 5 yıla çıktı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Coca Cola İçecek Üst Yöneticisi (CEO) Burak Başarır,  2014 yılının zorlu geçmesini beklediklerini belirterek, Kazakistan’da Tenge’nin devalüasyonu ve Türkiye’de yaşanan dalgalanmaların tüketici güvenini etkilemesi gibi zorlukları halihazırda yaşadıklarını, ancak CCİ’nin karlı büyümesini sürdürmesini sağlamak amacıyla gerekli önlemleri aldıklarını belirtti.

Başarır 2014’te, konsolide satış hacminde yüksek tek haneli artışı beklediklerini, konsolide satış gelirlerini satış hacmi büyümesinin üzerinde artırmayı hedeflediklerini vurgulayarak, “2013 sonu itibariyle daha dengeli bir iş portföyüne sahip olduk. 2013’te olduğu gibi, güçlü ve karlı büyüme sağlamak için portföyümüzün gücünden yararlanmaya devam edeceğiz. 2014 yılı boyunca güçlü ve sağlıklı sonuçlar raporlamaya devam etmeyi bekliyoruz. Türkiye’de yaşanan bazı güçlüklere rağmen, uluslararası operasyonlarda gösterdiğimiz üstün performans ile yıllık hedefleri gerçekleştirdik. Bu yıl ilk defa 1 milyar ünite kasa üzerinde satış elde ettik” değerlendirmesinde bulundu.

 


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın