Güzel görünme ve beğenilme arzusu, modern insanın günümüzde en büyük ihtiyacı. 80’ler ve 90’lardan bu yana sadece teknoloji değişmedi. İnsanoğlu da estetik cerrahi ile bakın kendini nasıl değiştirdi… Prof. Dr. Akın Yücel estetiğin 20 yıllık sürecini çarpıcı örneklerle anlattı.
Her yıl giydiğimiz kıyafetlerin modası, saçımızın rengi, cebimizdeki telefonlar ve hayatımızdaki birçok şey değişirken, değişimin en çok da 90’lı yıllardaki alışkanlıklarımızı ve o dönemde hayatımıza giren kavramları değiştirdiğini görüyoruz. Örneğin, seksenli ve doksanlı yılların unutulmazları İspanyol paça pantolonlar, önden kuş yuvasını andıran permalı saçlar, kaküller ve kocaman vatkalar olarak gösteriliyordu. Öyle ki doksanlarda çekilen klipler ve reklam filmlerinde bolca kullanılan bu figürler şimdi izlendiğinde yüzlerde tebessüm oluşturacak kadar eskimiş halde.
80’li ve 90’lı yılların ardından dünyada yaşanan hızlı değişimin estetik sektörüne etkilerinden bahseden Estetik Plastik Cerrahi Derneği (EPCD) Başkanı Prof. Dr. Akın Yücel, o döneme ait modadan, tasarıma kadar yaşanan değişimin estetiği de etkilediğini belirtti. Yücel, “İnsanlar, önce giyimlerini daha sonra dış görünüşlerini değiştirmeye başladı, dönüşümün son halkası estetikle devam ediyor” dedi.
90’ların burun modası neydi?
Prof. Dr. Akın Yücel estetiğin 20 yıllık sürecini çarpıcı örneklerle anlattı.
Prof. Dr. Akın Yücel estetiğin 20 yıllık sürecini çarpıcı örneklerle anlattı.

Prof. Dr. Akın Yücel, “İlk yapılan burun operasyonlarında amaç burunu olabildiğince küçültmek idi. Burunlar çok daraltılıyor, burun uçları çok sivriltiliyor, burun sırtı çok oyuluyor, burun çok kaldırılıyordu. O dönemde bu doğrultuda bir istek ve moda vardı. Burnun işlevsel anatomisi iyi bilinmediğinden solunum fonksiyonları fazla önemsenmiyordu. Görsellik ön plandaydı” diyor.

Nasıl ki 80’ler ve 90’lar günümüze göre moda, sanat ve tasarım olarak farklılıklara sahip ise, 2000’li yıllarda da burun estetiğinde önemli değişimler göze çarpıyor. Prof. Dr. Akın Yücel, artık burun estetiğinde doğallığın ve sağlığın ön planda tutulduğunu belirtiyor. Yücel, “Burnun solunum fonksiyonu ve işlevsel anatomisi artık daha iyi anlaşıldı. Burun ameliyatlarında çıkartılan kıkırdakları artık atmıyor, hava girişini sağlayan kapak bölgelerini desteklemekte kullanıyoruz” dedi. “Önceleri her hastaya aynı standart burun yapılırdı. Artık amaç, kişiye özel, kişinin yüzü ve karakteri ile uyumlu ve doğal görünen burunlar yapmak. Estetik burun ameliyatlarında alınan başarılı sonuçlar, hastaların da bilinç düzeylerinin yükselmesini sağladı. Artık kimse ameliyatlı görünen burun istemiyor”. Başarılı bir ameliyat için en önemli noktanın, ameliyat öncesinde doktorun hastanın ne istediğini, hastanın da doktorun ne yapabileceğini anlaması olduğunu vurgulayan Dr. Yücel, “Hastanın fotoğraflarını çekip yapılabilecek değişiklikleri hasta ile birlikte tartışıyoruz. Böylece iki taraf da karşılıklı birbirini anlamış oluyor. Hastanın ameliyattan alınabilecek yaklaşık sonucu önceden görmesi önemli” dedi. Yücel’in altını çizdiği noktalardan birisi de, eski olumsuz örneklerin toplumda burun ameliyatlarına karşı bir güvensizlik yarattığını, ancak alınan başarılı sonuçların bu önyargıyı artık kırdığı yönünde.
Şu an hangi tip burunlar rağbet görüyor?
Doğal görünen, hastanın yüzü ve kişilik özellikleri ile uyumlu, ameliyatlı olduğu anlaşılmayan ve rahat nefes alabilen bir burnun günümüzde ideal, istenen burun tipi olduğunu ve bunu amaçladıklarını belirten Yücel, son dönemde eski cerrahi tekniklerle yapılmış, çok inceltilmiş ve kısaltılmış burunlara sahip olanlar arasında revizyon operasyonları geçirenlerin sayısının da fazla olduğunu ekliyor. Yücel, bu durumun bilinçlenme ile paralel olarak değiştiğini, beraberinde doğallığın ön planda olduğu fakat fonksiyonların rahat kullanılabildiği burunların tercih edilmesini sağladığını söylüyor.
Peki güzel burun deyince ne anlaşılmalı?
“Yüzdeki ideal oranların nasıl olması gerektiği konusu insanlar hep kafasını yormuştur” diye söze başlayan Yücel; “Antik çağlardan bu yana ideal yüz oranları ile ilgili birçok formül ortaya konulmuş. Özellikle Rönesans ressamları bu formülleri geliştirmiş ve eserlerinde kullanmışlar. Ancak insanın yüzüne yakışan burunun ideal ölçülerde olması pek de gerekmez. Güzel bir burun, kişinin yüzünün geri kalanı ile uyumlu olmalı, kişilik özelliklerini yansıtmalı, ailesel ve ırksal karakterini tamamen kaybetmemiş olmalıdır” diye devam ediyor.
Burun estetiği olmaya karar verildiğinde süreç nasıl işliyor?
“Önce burnun fotoğrafları çekilir ve yapılacak işlemler ve elde edilecek sonuç ile ilgili olarak hasta bilgilendirilir” diyen Yücel, kıkırdak ve kemiklerin şekillendirilerek, gerekli yerlere destekler konduğunu ve burun eğriliklerinin bu yöntemle düzeltildiğini belirtiyor. Gerekirse burun etlerinin de küçültülebildiği 2-3 saat süren işlemin ağrısız olduğunu vurgulayan Yücel, ameliyat sonrası dönem için şunları ifade etti; “Çok özel durumlar dışında tampon kullanılmaz. Hasta aynı gün taburcu edilir. Altı gün sonra alçı ve dikişler alınır. Üç hafta içerisinde morluklar geçer, şişlikler azalır ve burun kısmen şekil alır. Üç ayın sonunda burun yeni şeklini büyük oranda alır” dedi.
Türkiye ne durumda? 
Türkiye ve İran’ın ırksal özellikleri ile dünyanın en çok burun ameliyatı yapılan ülkeleri olduğunu söyleyen Yücel, dünyada çok önemli Türk burun cerrahlarının bulunduğunu belirterek ekliyor; “Burun cerrahisi bu coğrafyada her zaman önemini koruyacaktır.”
Burun estetiği yaptıran ünlüler kim?
Burun operasyonları geçiren ünlü sayısı bir hayli fazla. Adını burada saydıklarımız belki de buzdağının sadece görünen bir kısmı. Bakın sahne, şov hatta futbol dünyasından hangi isimler burun estetiği geçirdi Victoria’s Secret mankeni Adriana Lima, Pop yıldızları Madonna, Rihanna, Beyonce, Christina Aguilera ve Britney Spears da burun estetiği geçiren ünlüler arasında… Sadece şarkıcılar değil, Holywood’un ünlü yıldızları ve mankenlerden örnek vermek gerekirse Scarlett Johansson, Jennifer Aniston, Halle Berry, Gisele Bundchen, Sandra Bullock, Cameron Diaz ve Angelina Jolie de burun estetiği yaptırmıştı.
Burun estetiği geçiren ünlüler arasında sadece kadınlar da yok. Erkekler adlarını saklamayı tercih etse de futbolcu David Beckham, aktör Michael Douglas gibi isimlerin de etkileyici görüntülerini burun estetiğine borçlu olduğu biliniyor.

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın