unnamed-28Her yıl ziyaretçi akınına uğrayan CNR Avrasya Boat Show’da mega yat, tekne ve yelkenliler deniz tutkunlarının beğenisine sunuldu. Lüks ve pahalı tekne ve yatların yanında her keseye uygun teknelerin sergilendiği fuar 23 Şubat’a kadar 8 gün boyunca açık kalacak.

CNR EXPO Yeşilköy’de bu yıl 7’ncisi düzenlenen CNR Avrasya Boat Show’da 400’ün üzerinde yat, tekne ve yelkenli görücüye çıktı. Karada yapılan dünyanın ikinci en büyük fuarında milyonlarca sterlin değerindeki süper lüks yatların yanısıra sürat tekneleri, botlar, jet skiler, yelkenliler ve çeşitli deniz malzemeleri ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Bugün VIP açılışı yapılan fuar, 15 Şubat 2014 tarihine kadar ziyaretçilerini ağırlayacak.

unnamed-30
CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) Başkanı Alaparslan Sirkecioğlu ve Gemi ve Yat İhracatçıları Birliği Başkanı Başaran Bayrak sektör temsilcileriyle fuarı açtı.

Açılışa CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Deniz Endüstrisini ve Denizciliği Geliştirme Derneği (DENTUR) Başkanı Alaparslan Sirkecioğlu, CNR Holding Fuarcılık Grubu Başkanı Cem Şenel katıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül de açılış töreni öncesinde fuarı ziyaret etti.

Her keseye uygun tekne var

Pozitif Fuarcılık tarafından DENTUR desteğinde düzenlenen fuarın VIP açılışında konuşan Dernek Başkanı Alparslan Sirkecioğlu, Boat Show’un yalnıza lüks yat ve teknelere ev sahipliği yapmadığını belirterek, deniz severleri kolaylıkla denizci yapabilecek tekne ve yatların da sergilendiğini söyledi.

unnamed-29Yat ve tekne sektöründeki bayrak sıkıntısına dikkat çeken Sirkecioğlu, şöyle konuştu; “Ülkemizde yüzde 8’lik vergiden kurtulmak için teknelerimize ABD bayrağı takıyoruz.

Dünyanın en büyük kıyı şeridine sahip kenti İstanbul’da yalnızca 4 marinamız var. Bunlar bizim sektörü geriye götürecek etkenler.”

 

1 milyar dolarlık iş hacmi yaratacak

CNR Holding Fuarcılık Grubu Başkanı Cem Şenel de fuarın sektörde 1 milyar dolarlık iş hacmi oluşturacağını belirtti.

“Boat Show’da sergilenen tekne ve yatların toplam değerinin 250 milyon avro düzeyinde. Dünyaca ünlü markalar Boat Show’da lansmanlarını yapıyor. En pahalı teknelerin sergilendiği standlarda görsel şovlar düzenlenecek. Fuara, BDT Ülkeleri, BAE, İngiltere gibi ülkelerden önemli alıcılar katılacak. Özellikle Ortadoğu, Körfez ve Kuzey Afrika ülkelerinden yoğun ziyaretçi bekliyoruz” diyen Şenel, 400 firmanın 1.000 marka ile 85 bin metrekarelik alanda tekne, yat ve aksesuarlarını sergilediğini söyledi.

 

Fuarın yıldızları…

Fuarın yıldızları ise Princess 82, Numarine 78 Fly, Chris Craft, Jeanneau 53, 560 Grand Large oldu.

Boat Show’un en pahalı yatı 3 milyon 580 bin sterlin değerindeki İngiliz yapımı

Princess 82, fuarda ilgi topladı.

CNR Avrasya Boat Show’un meraklılarıyla buluşturduğu Numarine 78 Fly da fuarın pahalı yatlarından biri. 2 milyon 800 bin avro değerindeki yat, yerli markalar arasında fuarın en büyük yat olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’nin ilk çevreci teknesi Greenline 48’i ilk Boat Show’da lanse etti. Tekne hiç yakıt kullanmadan çevreye zarar vermeden 6 knot hızda seyir yapma imkanı tanıyor.

Dünyada lansmanı ilk kez bu fuarda yapılan bir başka tekne de lüks performans yelkenli teknesi Euphoria serisinin ilk modeli Euphoria 54 oldu.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın