Viaport Venezia Satış&Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu
Viaport Venezia Satış&Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu

Merkez Bankası’nın faiz artışından sonra etkilenen konut kredileri için çözüm gayrimenkul üreticilerinden gelmeye başladı. Finansmanı güçlü olan gayrimenkul geliştirici firmaların kendi kampanyalarını oluşturacaklarını kaydeden Viaport Venezia Satış&Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu, “Faiz artışı konut sektörünü senetli satışa zorlar” dedi.

Merkez Bankası’nın açıkladığı faiz artışıyla birlikte, piyasalarda yatırımcı reflekslerinin ne olacağı merak konusu oldu. Yıllık yüzde 12’yi bulan, aylık ise yüzde 1’i zorlayan konut kredi faizleri, alıcıların senetli konut satışına yöneleceği tahminini ortaya koyuyor
Para Piyasası Kurulu’nun 29 0cak gecesi faizleri 4-5.5 puan artırması, dolar ve euroda hızlı düşüş yarattı. Bununla birlikte konut faizlerinde yaşanan artış gayrimenkul yatırımcısını yeni planlar yapmaya zorlayacak gibi görünüyor. Altın ve dövizin yanı sıra en önemli yatırım aracı olan gayrimenkulde gözler yatırımcılara çevrildi. Viaport Venezia Satış & Pazarlama Direktörü Cenk Hayırlıoğlu, konut kredilerinde yaşanan artışla firmaların yeni kampanyalar düzenleyeceğini söyledi. Özellikle yerli iç piyasada finansmanı güçlü olan firmaların banka kredisine alternatif olan vade farksız taksitlendirme planları ve senetlendirme üzerine kampanyalar oluşturacaklarını belirten Hayırlıoğlu, “Döviz kurlarında sağlanacak istikrar sonrasında faizlerin tekrar gevşemesini bekliyoruz. Yatırım ibresi ağırlıklı gayrimenkule dönecek” diye konuştu.
 “Yabancı yatırımcı için halâ ‘hemen al’ fırsatı var”
Merkez Bankası’nın şok faiz artışı, altın, döviz ve gayrimenkul yatırımcılarını tedirgin etti. Yaz aylarından beri altında yaşanan düşüş, dövizde de yaşanan faiz indirimiyle birlikte piyasalarda şok etkisi yarattı. Şimdi ise akıllara dolar kurunda yaşanan yükselişten faydalanan yabancı yatırımcıların ne yapacağı sorusu geldi.  Hayırlıoğlu, yabancı yatırımcının 2014’ün yıldızı olduğunu belirterek şöyle devam etti; “Dövizdeki düşüşün yurtdışı yabancı müşterinin alımlarını etkilemeyeceğini düşünüyorum. Mevcut konjonktürdeki döviz kurları yabancı için “hemen al” fırsatı veriyor.”

sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın