Günümüzde sürekli artan hacmiyle e-ticaret sektörü yeni iş dalları ve mesleklerin ortaya çıkmasına neden oluyor, sektör büyüdükçe istihdam piyasasından giderek daha çok pay alıyor. Gelecek yıl sektörde 40 bin kişinin istihdam edilmesini bekledikleri bilgisini paylaşan Sanalpazar.com Genel Müdürü Cem Kesici, ‘E-ticarette nitelikli eleman açığı ise sektörün gelişimini etkilemektedir’ dedi.

Sanalpazar.com Genel Müdürü Cem Kesici
Sanalpazar.com Genel Müdürü Cem Kesici

Hacmi her geçen gün hızla artan e-ticaret sektörü, yeni iş dalları ve yeni meslekler üretmeye devam ediyor. 2013’ün son altı ayında e-ticaretteki iş fırsatları ilk altı aya kıyasla yüzde 150 arttı; 2014 yılında ise e-ticaret sektöründe 40 bin kişinin istihdam edileceği öngörülüyor. Buna rağmen e-ticarette nitelikli eleman açığı bulunduğunu belirten Sanalpazar.com Genel Müdürü Cem Kesici, “Firmalar ya nitelikli eleman bulmakta sıkıntı yaşıyor, ya da adayların deneyim ve yetkinlikleri karşısında talep ettiği ücretler konusunda büyük riskler almak durumunda kalıyor. Bunlar sektörün gelişimini olumsuz etkilemekte. Nitelikli elemanların sektördeki açıktan faydalanarak rakip şirketlere transfer olması gibi durumlar da şirketlerin itibar yönetimini zedeliyor” yorumunu yaptı.

E-ticaret alanında eğitim veren sadece birkaç üniversite bulunduğuna dikkat çeken Kesici, “E-ticaret siteleri bu durumda eğitim görevini de üstlenerek sektöre insan kaynağı sağlayan bir misyon üstlenmektedir” dedi. Nitelikli personel istihdamını sürekli kılmak içinse firmalara görev düştüğünü belirten Kesici, “Sektörel anlamda şirketlerin insan kaynakları yönetim süreçlerine gereken önemi vermesi ve insan kaynakları politikaları ile istihdamı kalıcı kılma yoluna gitmesi gerekmektedir” önerisini paylaştı.

E-ticarette en çok yazılım, mühendislik, marka yönetimi, dijital pazarlama, arama motoru pazarlama (SEM), arama motoru optimizasyonu (SEO), içerik ve sosyal medya uzmanlığı ile reklam, grafik ve web tasarımı, iş geliştirme, kategori ve satın alma uzmanlığı pozisyonlarında nitelikli elemana ihtiyaç duyuluyor. Bir e-ticaret şirketi yapılanma olarak herhangi bir şirketin barındırdığı tüm departmanlara sahip olsa da bu departmanların çalışma süreçleri ve istihdam edilen çalışanların nitelikleri diğer şirketlere göre önemli farklılıklar gösteriyor. Sektörde nitelikli çalışan tanımının anahtar yetkinlikleri ise yaratıcılık, araştırmacılık ve çalışkanlık olarak belirlenmiş durumda.

 


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın