unnamed-51Son yıllarda moda ve marka alanında önemli atılımlar gerçekleştirerek ihracatın lokomotif sektörleri arasındaki yerini pekiştiren Türk tekstil sektörü, modanın merkezi olarak kabul edilen Fransa’da gövde gösterisi yaptı. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) organizasyonuyla Fransa’da düzenlenen “Denim by Premiere Vision” ile “Tissu Premiere” fuarlarına katılan Türk firmaları, ürünleri ve koleksiyonları ile sektörde Türkiye’nin gücünü bir kez daha ortaya koydu. Uludağ Tekstil ihracatçıları Birliği (UTİB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, “Fuarlara katılarak, ülkemizin dünya tekstil sektöründeki prestijini ve hakimiyetini artırıyoruz. Türk firmaları artık markalarıyla sektöre yön vermeye başladı” dedi.

52 firma katıldı

Türkiye’nin ihracat hedeflerini gerçekleştirmesi için son dönemde yurtdışı çalışmalarına ağırlık vererek, uluslararası fuarlara odaklanan Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB),  Fransa’da düzenlenen, “Denim by Premiere Vision” ve “Tissu Premiere” fuarlarına yönelik bir organizasyon düzenledi. Denim ve aksesuar konseptli “Denim By Premiere Vision” fuarı ile hazır giyim kumaş ve aksesuar konseptli “Tissu Premiere” fuarlarına, İtalya, Fransa, Almanya gibi önemli ülkelerin yanı sıra Türkiye’yi temsilen toplamda 52 tekstil firması katıldı.

“Denim By Premiere Vision” fuarına Türkiye’den UTİB dahil 27 katılım olurken, “Tissu Premiere” fuarına 25 firmalık katılım oldu.

Bossa, Çalık, Dnm, Dynamo Denim, İndicott, İsko, Kipaş, Marassi, Matesa, Orta Anadolu, Realteks, Tusa, Akkuş, Aközbekler, Fashion Point, FG Tekstil, Jeanci, Le Faxx, Mesura, Realkom, System, Deridesen, Red Button, Timay &Tempo, Turteks firmalarının katılım gösterdiği “Denim By Premiere Vision” fuarında, 2015 İlkbahar/Yaz denim trendleri Engraved konsepti ile sergilendi.

Acar, Akben,  Akspa, Avrupa Pasifik Tekstil, Ay-mu, Dynamo, Beztas, Bur-er, Elyaf, Ersat, Femteks, Gülcemal İlay, Joyteks, La-teks, Lale Mefruşat, Mehmet Faik Yılmazipek Tekstil, Nara, Nilba, Özçimen, Özdoku, Özel, Parlamış, Saygı, Sunteks Dokuma, Tablo, Twill dimi  firmalarının katıldığı “Tissu Premiere” fuarında ise, hazır giyim kumaşları ve aksesuarlar ziyaretçilerin beğenilerine sunuldu.

Yılda ikişer kez düzenlenen fuarların ziyaretçi profillerini, hazır giyim üreticileri, perakendeciler, toptancılar, acenteler, tasarımcılar, satın alma ofisleri, ithalat-ihracat firmaları oluştururken, fuarlarda Türk firmalar ile dünyanın seçkin firmalarının satın alma müdürleri bir araya geldi.

Tekstilde Türk markalarının ağırlığı artıyor

Fransa’da düzenlenen fuarları değerlendiren UTİB Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türk firmalarının görüşmelerden, fuarların kalitesinden ve ziyaretçi profilinden oldukça memnun olduğunu kaydetti.

Katılımcı firmaların fuarları tatmin edici bulduğunu ifade eden Burkay,  fuarların birçok büyük firmanın satın alma yetkililerini buluşturmasının tekstil sektörü için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Fransa hedef Pazar

Fuarların genel performansı, ziyaretçilerin sektörün önde gelen firmaları olması ve fuar hizmetlerinin tatmin edici olmasının fuarların verimli geçmesini sağladığına işaret eden Burkay,  “Firmalarımızın fuarın kalitesinden ve ziyaretçi profilinden memnun olduklarını gördük. Fuarlarda Türk firmalarının bir marka değerinin olduğu katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Fransa pazarı hazır giyim kumaşı ve denim sektörleri için hedef ülkelerin içinde yer alıyor” diye konuştu.

Ülkemizin pazardaki prestijini ve hakimiyetini artırmak için önem taşıyan bu fuarların Avrupa ülkelerindeki yeni tasarımları ve rakiplerin konumunu da ortaya koyduğunu dile getiren İbrahim Burkay,  “Fuarlar, aynı zamanda da müşteri portföyünün oluşturulmasında çok etkili oldu. Türkiye’nin fuarlarda en çok katılımcısı olan ülkeler arasında olması Türk hazır giyim kumaşı ve denim sektörlerinin dünyadaki konumunu gösteriyor. Fuarlara önümüzdeki sene de milli katılım göstermemizin uygun olacağını düşünüyorum ” dedi.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın