Obase Ar-ge Merkezi 22Sektörden 18 yılda edindiği deneyimi teknoloji üretimine aktaran OBASE, 1. yaşını dolduran genç Ar-Ge merkezinde perakende sektörünün verimlilik ve süreç yönetimi ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilecek projelere imza atıyor. Türkiye’nin akademik gücünü perakende ve iş analitiği alanında buluşturuyor.

Perakende alanında filizlenen yeni fikirlerin ve projelerin hayata geçmesi için OBASE bünyesinde oluşturulan OBASE Ar-Ge Merkezi ise tam bir yıldır faaliyetlerini hızla sürdürüyor. Perakende sektörü ve iş analitiğine yönelik teknolojileri 18yıldır geliştiren ve sektörün gelişimine ışık tutan OBASE, üniversite iş birlikleri kapsamında geliştirdiği sayısız projeyle sektöre yön vermeye devam ediyor.

Talep tahmini başta olmak üzere, veri madenciliği tekniklerini de kullanarak perakendede optimizasyon, planlama, sosyal zeka, kampanya yönetimi, CRM ve mobil projeleriyle sektörü hedefleyen pek çok teknoloji ürününün çok daha verimli hale gelmesini hedefleyen OBASE Ar-Ge Merkezi, bu hedefe doğru yaptığı yolculukta Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden değerli akademisyenlerle birlikte çalışıyor. Akademik alanın fikir gücünü sanayideki yatırım gücüyle birleştirerek yarının perakende teknolojilerini inşa ediyor.

En büyük yatırım insana…

OBASE’in gücünü Türkiye’nin teknoloji alanındaki hedefleriyle birleştirmeyi ve akademik projelerin gerçeğe dönüşmesine yardımcı olmayı hedefleyen OBASE Ar-Ge Merkezi, bilimsel perakende çözümleri ve analitik iş uygulamaları alanında sektöre ilkleri yaşatan yepyeni ürünler geliştirmek için var gücüyle çalışıyor. Bunun için öncelikle insana yatırım yapan merkez bünyesinde çalışan mühendis sayısı şimdiden 100’ün üzerine çıktı.

Yok satma oranı yüzde 6 azalıyor

Gelişen ekonomik şartlar günümüz perakende sektörünü ve iş yapış biçimlerini önemli ölçüde değiştiriyor. Eskiden fazla stok miktarı orta vadede önemli bir kazanım olarak görülürken, bugün depolama ve vitrin maliyetlerinin yükselmesi, nakit akışı sıkıntıları stok miktarının optimum düzeyde tutulmasını gerektiriyor. Bu gereksinim de talep tahmini konusuna hayati önem kazandırıyor.

OBASE Ar-Ge Merkezi, üniversite iş birlikleri kapsamında geliştirdiği talep tahmini projesinin ilk fazı sonunda çıkan çözüm içerisinde, özellikle gıda perakendesinde yok satma oranını %6 azaltan algoritmalar üretti. Boğaziçi Üniversitesi işbirliği ile gerçekleştirilen çok boyutlu talep tahmini projesi, gelecekte üretilecek OBASE ürünlerine büyük katkı sağlayacak. Tahmin doğruluğunu daha da yukarı çekecek yöntemlerin çözüme dahil edilmesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. İlk müşteri denemesinde yok satma oranı %6.9azalırken, stoklarda da %2.4’lük düşüş ile daha az stok ile daha çok satış sağlanmış oldu. Perakende sektörü işletmeleri, yeni nesil çözümlerle stok-satış oranlarında mükemmele bir adım daha yaklaşacak, kârlılıklarını artıracak.

Üniversite eğitimleri başlıyor

Ar-Ge Merkezi’yle birlikte gelişen üniversite-sanayi işbirliği kapsamında OBASE uzmanları, teknik bilgi ve mesleki deneyimlerini üniversite öğrencileri ile paylaşmak üzere, Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Fakültesi’nde bilgi yönetimi eğitimlerine başlıyor.

2013-2014 eğitim döneminde; Operasyonel ve Analitik Sistemler, Veri Ambarı Mimarisi ve Bileşenleri, İş Zekâsı ve Karar Destek Sistemi, Veri Görselleştirme, Bilgi Keşfi, Mobil İş Zekası, Veri Madenciliği, Büyük Veri ve kullanım alanları ile İş Analitiği, İş Optimizasyonu ve örnek uygulama alanları gibi ana başlıklarda eğitimler verilecek. Üniversite öğrencilerinin sektördeki örnek uygulamalar hakkında bilgi edinmesini sağlayacak eğitim süreci sonunda, öğrencilere OBASE Ar-Ge Merkezi Eğitim Akademisi tarafından Bilgi Yönetimi Eğitimi Katılım Sertifikası verilecektir.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın