Ak Portföy, ilk TL cinsi para piyasası fonunun ardından, Türkiye Hisse Senedi Fonu ile Japonya’daki ikinci yatırım fonunu da yönetmeye başladı.

Akbank açıklamasına göre, Akbank iştiraki Ak Portföy Yönetimi dünyanın en büyük finans piyasalarından biri olan Japonya’daki faaliyetlerini genişletiyor. Ak Portföy Yönetimi, Mizuho Financial Group tarafından kurulan Türkiye Hisse Senedi Fonunun yöneticisi olarak Japonya pazarına ikinci adımı attı.

Ak Portföy ekim ayında, Sompo Japan Nipponkoa Asset Management’ın kurduğu ilk TL cinsi para piyasası fonunu yöneticisi olarak Japonya piyasasına girmişti. Kasım ayında Japon yatırımcılarla buluşan Türkiye Hisse Senedi Fonu’na ilişkin olarak bir açıklama yapan Ak Portföy Genel Müdürü Dr. Alp Keler, Japonya’da kurulan Fona ilişkin olarak, “Türk Portföy Yönetimi sektöründe önemli adımlar atmaya uluslararası alandaki faaliyetlerimizle devam ediyoruz” dedi.

Keler, Ak Portföy’ün Japonya faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgiler vererek, ekimde giriş yaptıkları Japonya limanına bu yeni fonla “demir atmayı” hedeflediklerini ve geçen ay Japonya’da satışına başlanan ilk TL cinsi para piyasası fonunun ardından, Mizuho Financial Group kuruculuğunda Japon yatırımcılara büyüyen Türkiye ekonomisine yatırım imkanı veren hisse senedi fonunu sunduklarını kaydetti.

Yüksek tasarruf oranına sahip Japonya’da yatırımcıların, düşük yen faizleri nedeniyle yatırımlarının bir kısmını Brezilya ve Avusturalya gibi ülkelere yönlendirdiğine dikkati çeken Keler, Türk hisse senedi fonuyla bu yatırımlardan Türkiye’nin de pay almasını hedeflediklerini belirtti.

Toplam 1,8 trilyon dolar varlık büyüklüğüyle dünyanın en büyük finansal gruplarından biri olan Mizuho Financial Group, 55 bin çalışanıyla bankacılıktan varlık yönetimine geniş bir finansal hizmet şemsiyesi sağlıyor. Mizuho Financial Group, Japon yatırımcıların Türkiye’ye yönelik ilgisinin artmasıyla BIST 100 endeksinde yer alan hisse senetlerine yatırım yapan fonu kurmayı kararlaştırdı.

Mizuho Financial Group, değerlendirme süreci sonucunda, uluslararası süreçler konusundaki tecrübesi, performansı ve Türk hisse senedi piyasasındaki uzmanlığı gibi faktörler nedeniyle fonun yatırım yapacağı varlıklarının belirlenmesi yetkisini 10 milyar TL’nin üzerinde varlık yöneten Türkiye’nin önde gelen portföy yönetim şirketlerinden Ak Portföy Yönetimi’ne verdi. 4 Kasım 2013’te satışa sunulan fon, Türk hisse senedi piyasalarına yabancı fon girişi sağlarken, Japon yatırımcılara tek bir ürünle hem carry trade hem de Türkiye’nin önde gelen şirketlerine yatırım fırsatı veriyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın