MasterCard tarafından Avrupa çapında tüketicilerin harcama alışkanlıklarını ölçümlemek amacıyla gerçekleştirilen araştırmanın verileriyle hazırlanan “Küçük Mutluluklar Endeksi”, ev dışı tüketim sektörünün verdiği hizmetlerle, insanların mutlu olmasına katkı yaptığını gözler önüne serdi.

MasterCard, Avrupa’daki tüketicilerin harcama alışkanlıklarını belirlemek amacıyla gerçekleştirdiği araştırmaların ilkini açıkladı. Türkiye’nin yanı sıra, Almanya, İtalya, Belçika, Fransa, İsveç, Rusya ve İngiltere’de, 12 bin tüketicinin katılımıyla gerçekleştirilen “Küçük Mutluluklar Endeksi” araştırmasına göre, Avrupalıların yarısından fazlası (%59) kendilerini ödüllendirmek amacıyla küçük hediyeler satın alıyor.

“Küçük Mutluluklar Endeksi”nin Türkiye sonuçlarına göre, kendisini ödüllendirerek neşelenmek isteyen Türkler, bunun için giyim eşyalarından sonra en çok dışarıda yemek ve çikolata/tatlı/keke para harcıyorlar. Bunları sırasıyla kitap/dergi, sinema/tiyatro, konser/spor karşılaşması bileti, kozmetik alışverişi ve tatil izliyor. Saç kestirmek ve kişisel bakım yaptırmak da insanları mutlu eden harcamalar arasında yer alıyor.

Araştırma, Türk tüketicilerin kendilerine ya da çevrelerine küçük hediyeler aldıklarında kendilerini mutlu hissettiklerini, özellikle yakınlarına hediye alırken doğum günü ve özel günlerin yanı sıra, teşekkür etmek ve iyi bir haberi birlikte kutlamak için de sıklıkla armağan alma yoluna gittiklerini ortaya koyuyor. En fazla ailesini ve eşini mutlu etmek amacıyla küçük hediyeler aldığını belirten Türk tüketiciler için çikolata/tatlı/kek ve dışarıda yemek öncelikli armağanlar arasında yer alıyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın