unnamed-10Katma değeri yüksek ihracat için, firmaları Ar-Ge ve inovasyona teşvik etme vizyonunu üstlenen Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), tekstil konfeksiyon sektöründe geleneksel hale getirdiği proje pazarı ve tasarım yarışmalarını 2014 yılında da sürdürecek. 2014 yılı nisan ayı içinde finalleri gerçekleştirilecek etkinliklerle ihracatçıların beklentilerine uygun, rekabetçi ve katma değer sağlayacak projeler ödüllendirilecek.

Günümüzde ihracatçı sektörlerin geleceğin dünyasında yerlerini alabilmeleri için ürünlerini çağın gereklerine göre projelendirmesi ve tasarlaması; 2023 ihracat hedefine giden yolda önemli bir aşamayı tanımlıyor. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) geleneksel hale getirdiği AR – Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması etkinliklerini; 2014 yılında da Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) koordinatörlüğünde ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığında organize edecek.

Proje pazarı ve tasarım yarışmalarını ayrı ayrı düzenleyen Birlik; sadece profesyonel ve akademisyenlerin değil, öğrenci ve serbest girişimcilerin de fikirlerini sunmalarına olanak sağlıyor. Proje pazarı etkinliklerinde katılımcılar fikirlerini bütçe, hedef kitle, ihracat ve satış potansiyeli gibi tüm aşamalarıyla proje olarak sunarken, tasarım yarışmasında ise tasarlanan yeni bir ürün son haliyle sektör profesyonellerinin beğenisine sunuluyor. UTİB tarafından düzenlenecek proje pazarı ve tasarım yarışması nisan ayında finallerini yapacak.

UTİB  Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması

Bugün pek çok sektörde gerçekleştirilen proje pazarı etkinliklerinin öncüsü olan UTİB Ar-Ge Proje Pazarı’na 2009 yılında 67 proje ve 145 katılımcı başvururken, geçen yıl proje sayısı 330’e, katılımcı sayısı da 2 bin 500’e ulaşılmıştı. Bu yıl, bu rakamların da aşılması hedefleniyor.

Yurtiçi ve yurtdışında pek çok akademisyen ve profesyonelin katıldığı etkinlikte, özellikle koruyucu ve askeri tekstiller, taşıt tekstilleri, inşaat tekstilleri, fonksiyonel giyim tekstilleri, banyo, havlu, perde, döşemelik, halı ürünleri gibi ev tekstili alanlarında sergilenecek projelerin büyük ilgi görmesi bekleniyor. Yurt içi ve yurtdışında pek çok akademisyen ve profesyonelin katıldığı etkinlikte uluslararası platformda önemli gelişmelerin ve yeniliklerin interaktif olarak aktarıldığı, sektör için önemli adımların atıldığı, tekstil ve konfeksiyon sektörlerinin gelecek vizyonuna ışık tutan ‘UTİB Türkiye Tekstil ve Konfeksiyon Sektöründe Uluslararası Ar- Ge Proje Pazarı’nda geçmiş dönemlerde sunulan projelerden bir çoğu devlet desteği almıştı.

Ev tekstilinde estetik ve fonksiyonellik buluşuyor

Türkiye ev tekstili ihracatının lideri UTİB 2014 yılında, ev tekstili tasarım yarışmasının da 4’üncüsünü gerçekleştirecek. Her yıl birçok genç tasarımcıyı sektöre kazandıran yarışma için Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversitelerde öğrenciler ile buluşma toplantıları başladı.

Öğrenci ve profesyonel yarışmacıların, yatak, perde, koltuk ve banyo olmak üzere 4 kategoride katılabileceği yarışmada her bir kategorinin birincileri 7 bin 500, ikincileri 4 bin ve üçüncüleri de 3 bin Türk Lirası para ödülü kazanacaklar.  Yarışmada ayrıca tüm kategoriler içerisinden seçilen en inovatif tasarım sahibi de 10 bin lira ödül kazanacak. Para ödüllerinin yanı sıra Ekonomi Bakanlığı’nın uygun gördüğü proje sahipleri, bakanlık desteğiyle iki yıl yurt dışında tasarım eğitimi almaya hak kazanabilecek.

Son başvuru tarihi 14 Şubat 2014 olarak belirlenirken, yarışmanın ödül töreni 3 Nisan 2014 günü gerçekleştirilecek. Yarışma ile ilgili detaylı bilgilere www.evtekstiliyarismasi.com adresinden ulaşılabilecek.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın