Karakaş Atlantis Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Karakaş, kuyumculuk sektörünün kayıt dışı işlemlerden dolayı yaralı bir sektör olduğunu belirterek, kredi kartı kullanımının sektör gelişimi açısından önemli bir araç olduğunu kaydetti.

Karakaş, yaptığı yazılı açıklamada, son zamanlarda kuyumculuk sektörünün kredi kartı konusunda gündemde olumsuz bir görünümle yer almasına rağmen, kredi kartı kullanımının kayıt dışı sorununu ortadan kaldırmaya çok büyük katkısı bulunduğunu ifade etti.

Maliye Bakanlığı ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) yaptığı incelemeler sonucunda kuyumculuk sektöründe pos cihazlarından yapılan kredi kartlı satış işlemlerinde usulsüzlüğün arttığının tespit edildiğini belirten Karakaş, “Ortalama vadenin uzadığını ayrıca bu makinelerin usulsüz yüksek faizli para ticaretinde kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu konunun yanlış anlaşılmaması adına, zaten kayıt içi problemi olan altın sektörünün ve kuyumcuların, ayrıca son tüketicinin bu durumdan zarar görmemesi için gerekli kurumlarla görüşmelerimizi sürdürmekteyiz. Bankalararası Kart Merkezi’nin verilerine göre 2013 dönemi 9 ayda kredi kartlı işlemlerin toplam rakamı 288 milyar 438 milyon TL olurken, kuyumculuk sektörünün bunun içindeki payı 9 milyar 313 milyon TL’dir. Görüldüğü üzere kuyumculuk sektörümüz kredi kartı kullanımında sektörler bazında küçük bir paya sahiptir” değerlendirmesinde bulundu.

“Altın sektöründe kredi kartı kullanımında 12 ay ve üzeri vadelendirme kaldırılsın”

Karakaş, kredi kartının kullanılmamasının sektörü istenmeyen uygulamaların kullanılmasına iteceğini aktararak, “Karakaş Atlantis olarak gerekli kurumlarla yaptığımız görüşmelerde, sektörde kredi kartı kullanımında ortalama vade olan 3 ile 6 aylık vade uygulanması gerekliliğini, ayrıca 12 ay ve üzeri taksit sisteminin altın sektöründen kaldırılmasını talep etmekteyiz, bu konuda tüm sektörümüzden ve odalarımızdan ciddi destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın