1455160_10153516783430694_762002717_nSusamın karaborsaya düşmesi ve fiyatının iki kattan fazla artmasıyla başlayan simite zam tartışmaları neticelendi ve beklenen zam geldi. 1 lira 40 kuruşluk yeni simitler, simitçi tezgahlarındaki yerlerini aldı.

Zammı olumlu karşılayan simitçiler, “3 seneden beri zam olmuyordu. Susama yapılan zamda bunun etkisi oldu. Vatandaşlar simit aldıklarında fiyatı duyunca şaşırıyorlar, bazıları da tepki gösteriyor. Vatandaşlara biraz ağır geldi bu zam” diye konuştu.

Simit alan bir vatandaş da, fiyatın zamlandığını öğrenince şaşkınlık yaşadı. “Artık zamlara alıştık” diyen vatandaşa, “Çok ağır bir fiyat. Ama son zamanlarda haberleryapılıyordu ‘susama zam geldi’ diye. O yüzden bu zam bekleniyordu. Bundan sonra simit yememiz biraz zorlaşacak” ifadelerini kullandı.

İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB) Başkanı Faik Yılmaz, konuyla ilgili açıklamada şunları söyledi:

“2011’da 50 kiloluk un çuvalı 42 lira iken bugün 58 liradan satılıyor. Yani unda da 3 yılda yüzde 28’lik artış var. Ayırca 3 yılda personel maaşları, doğalgaz ve odun fiyatlarındaki artışlar da zammı kaçınılmaz hale getirdi. İSTESOB Tarife Komisyonumuz tüm girdi faturalarını bizzat inceleyip maliyet hesaplarını yaptıktan sonra zammı yüzde 40 olarak gerçekleştirdi.”

Faik Yılmaz, Türkiye’de tüketilen susamın tamamının Sudan, Pakistan ve Nijerya gibi ülkelerden ithal edildiğini bildirdi.

3 YILDIR ZAM ALMADIK

İstanbul Un-İş Esnaf Odası Başkanı Ali Yücel de hem susamda hem de undaki artışa dikkat çekerek zammın 3 yıldır yapılmadığını söyledi. Simit fiyatlarının 2011 yılından beri 100 kuruş (1 TL) olduğunu belirten Ali Yücel “Üç yıldır zam almadık. Ancak susamdaki yüzde yüzlük artış ve undaki artıştan dolayı mecbur kaldık. 2011 yılında 50 kiloluk unu 42 liradan alıyorduk bugün fiyat 58 lira. Doğalgazda, odunda ve personel giderinde 3 yılda çok önemli artışlar oldu. Girdi maliyetlerindeki bu artışlardan dolayı bu hafta ortasında birliğimize (İSTESOB) yüzde 50’lik zam talebimizi yazılı olarak bildirdik onlar da maliyet hesabı yapıp zammı 1.40 TL olarak gerçekleştirdi” dedi.

“BU FİYATA KİMSE ALMAZ”
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Bendevi Palandöken bu zammın uygulanma şansının zor olduğunu belirtti. Simit için daha önce belirlenen 1 liralık fiyatın da çoğunlukla uygulanmadığını belirten Palandöken “Maaliyetlerde, girdilerin çoğunda ciddi artış yok. Sadece susama gelen zammı yansıtırsanız sizi ciddiye almazlar. Arz talep meselesi bu. Bu yüzden 1.4 liradan kimse simit almaz. Eminönü’nde simitçilerle konuştum. 1 liraya satan bile çok azdı. Bu zammın uygulanma şansını zayıf görüyorum. Önemli olan zam değil satış yapmak. 1.4 liradan satış yapabileceklerini zannetmiyorum” dedi.

TARTIŞMALAR NASIL BAŞLAMIŞTI

Simit zammı ile ilgili tartışmalar susam fiyatlarındaki aşırı artışlarla birlikte geçen hafta başladı. Susam ithalatında yaşanan zorluklar ve fiyatların ikiye katlanmasının ardından ilk olarak İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB), simite zam talebini dile getirdi. İSTESOB simit fiyatının 2011 yılından bu yana 1 lira olduğunu, ancak susam ve una gelen zamlar nedeni ile simit fiyatının da artması gereketiğini açıkladı. İSTESOB’un simite zam beklentisi ise yüzde 50 düzeyindeydi.

İstanbul Un-İş Esnaf Odası Başkanı Ali Yücel de hem susamda hem de undaki artışa dikkati çekerek zammın kaçınılmaz olduğunu vurgulamış ve “3 yıldır zam almadık. Ancak susamdaki yüzde 100’lük artış ve undaki artıştan dolayı mecbur kaldık. Girdi maliyetlerindeki artışlardan dolayı bu hafta ortasında birliğimize yüzde 50 zam talebimizi yazılı olarak bildireceğiz” ifadelerini kullanmıştı. (Hürriyet)


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın