Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan JP Morgan konut krizi sırasında yatırımcıları yanlış yönlendirdiği için 131026131807_jp_morgan_304x171_reuters13 milyar dolar ceza ödemeyi kabul etti.

Amerikan hükümeti ile bir şirket arasında bugüne kadar ödenecek ceza miktarı bundan daha yüksek tutan bir anlaşma imzalanmamıştı.

Rekor cezayı ödemeyi kabul eden JP Morgan, ”kamuoyunu ciddi biçimde yanlış bilgilendirdiğini” itiraf etmekle birlikte, Amerikan yasalarını çiğnemediğini savunuyor.

Banka, konut kredilerine dayanan mali hizmetleri müşterilerine satarken, sözkonusu konut kredilerinin genellikle risk altında olduğu gerçeğini saklamakla suçlanıyordu.

Amerikan hükümetinin banka denetiminden sorumlu yetkilileri, JP Morgan’ın izlediği bu politikanın beş yıl önce patlak veren mali krizi tetikleyen unsurlardan biri olduğunu söylüyor.

JP Morgan hakkında bunun dışında süregiden dokuz başka soruşturma daha var.

JP Morgan’ın ödemeyi kabul ettiği toplam 13 milyar doların 4 milyarı bankanın kurbanı olan evsahiplerine gidecek.

Kalan paranın 7 milyar doları, bankanın yanlış bilgi vererek sattığı mali hizmetlerin müşterileri tarafından federal ve eyalet mahkemelerinde açılmış tazminat davalarına ayrıldı.

Ve 2 milyar dolar ise ceza olarak Amerikan hazinesine girecek.

Böylece Amerikan hükümetinin JP Morgan hakkında açtığı sivil soruşturma sonuca bağlanmış oluyor fakat banka aynı zamanda Amerikan Adalet Bakanlığı’nın henüz tamamlanmamış ayrı bir soruşturmasına da tabi.

Adalet Bakanlığı, JP Morgan yönetici ve çalışanlarının suç teşkil eden bir davranışta bulunup bulunmadığını araştırıyor.

JP Morgan, ABD’de ve diğer ülkelerde açılan soruşturmaları atlatmak için toplam 23 milyar dolarlık bir mali ceza bütçesi ayırdığını söylüyor.

Cezanın büyüklüğüne karşın, yatırımcıların JP Morgan’ın bu dönemi görece zarar görmeden atlatacağına inandıkları anlaşılıyor.

JP Morgan hakkında bir kitap yazmış olan Duff McDonald BBC’ye verdiği mülakatta, bankanın hisse fiyatlarının son 10 yılın en yüksek seviyesinde seyretmeye devam ettiğini vurguladı.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın