s1385025714_UL_Mehmet_AltinokUnilever, Kişisel Bakım ve Ev Bakımında sürdürülebilir büyüme kapasitesini artırmak için Konya’da yeni bir üretim tesisine 150 milyon avroyu aşkın yatırım yapacağını açıkladı.

Unilever’dan yapılan açıklamaya göre, yeni fabrikanın, şirketin büyüme hedeflerine paralel olarak üretim kapasitesini önemli ölçüde artıracağı, OMO, Domestos, Yumoş, Cif, Rinso, Elidor ve Dove gibi pek çok markanın üretiminin bu tesiste yapılacağı belirtildi.

Bu fabrikanın tasarımında da, tıpkı Unilever’in kısa bir süre önce Konya’da açılan Dondurma Fabrikası gibi, Unilever’in sürdürülebilir iş modeli prensiplerine uygun şekilde, çevre üzerindeki etkisi çok düşük olan fabrikalar tasarlamakta kullandığı model temel alınacak.

Konya’daki Ev ve Kişisel Bakım ürünleri fabrikasının enerji etkin motorlar, yağmur suyu toplama ve tam su arıtımı uygulamalarıyla LEED sertifikalı ve ‘0 katı atık’ bir fabrika olması hedefleniyor.

Unilever Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Altınok konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede , “Ev ve kişisel bakım pazarının toplam boyutu yaklaşık 2,5 milyar dolar ve yüzde 8-9 oranında büyüyor. Unilever için çok büyük bir potansiyele sahip ve Konya’daki yeni fabrika yatırımımızla bu potansiyeli sermayeye dönüştürebileceğiz” dedi.

Altınok, haziran ayında üretime başlayan ve 95 milyon Avro üzerinde yatırım yaptıkları Konya’daki yeni Dondurma Fabrikasının ardından, bugünkü yepyeni yatırımla büyümeye devam edeceklerini belirterek, şunları kaydetti:

“Bu bizim Türkiye’deki büyümemizi sağlayacak yıllara yayılan ve milyonlarca avroluk yatırım planımızın bir başka örneği ve ülkemizin geleceğe yönelik uzun vadeli ekonomik gelişimi konusundaki kararlılığımızın altını çiziyor.  Ayrıca, Unilever gibi sorumluluk sahibi işletmelerin yaptığı yatırımlar, Konya bölgesinin genel finansal ve ticari sağlığı açısından da olumlu bir katkı sağlamaya yardımcı oluyor.

Bir tarafta yeni fabrika inşa edilirken, diğer tarafta Unilever Türkiye ev ve kişisel bakım ürünlerinin üretim süreci Gebze’den tüm geçiş tamamlanana dek bir süre daha devam edecek. Unilever sorumlu bir işletme olarak, çalışanları ve diğer paydaşları ile birlikte çalışarak, onların bu aktarım sürecinin her aşaması ve Konya’da ortaya çıkacak fırsatlar ile ilgili düzenli bilgilendirilmelerini sağlamaktadır. Türkiye’de doğrudan kendisine bağlı 5 bini aşkın çalışanımız bulunuyor.”


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın