Avea Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, geçen yıl 697 milyon olarak gerçekleşen toplam akıllı telefon satışından daha fazlasının 712,5 milyon adetle bu yılın 9 aylık döneminde gerçekleştiğini belirterek, “2016 yılında satılan akıllı telefon adedinin tüm dünyada 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor” dedi.

Uluslararası Veri Kuruluşu (IDC) ve Araştırma Şirketi GFK’nin 2013 yılı 9 aylık telefon satışlarını içeren raporunu değerlendiren Ertürk, dünyada toplam akıllı telefon kullanıcı sayısının 1,5 milyarı bulduğunu kaydetti.

Ertürk, “IDC’in raporuna göre, geçtiğimiz yıl 697 milyon olarak gerçekleşen toplam akıllı telefon satışından daha fazlası, 712,5 milyon adetle 2013’ün ilk 9 ayında gerçekleştiği. Tüm dünyada 3. çeyrekte gerçekleşen 467,9 milyon telefon satışının yüzde 55.2’sini oluşturan akıllı telefon satışlarında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 8’lik bir artış yaşandı. 2016 yılında satılan akıllı telefon adedinin ise tüm dünyada 1 milyarı geçeceği tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı.

Akıllı telefon satışlarının tüm dünyada artmakla birlikte Türkiye’de akıllı telefondaki büyüme oranının dünyadaki büyüme oranının da üstünde olduğunu vurgulayan Ertürk, “GFK’nın araştırmasına göre 2013’ün 9 aylık döneminde Türkiye’de telefon satışlarında, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 2’lik az artışa rağmen, akıllı telefon satışları yüzde 77 artış kaydetti. Bu gerçekten önemli bir büyüme”  dedi.

Ertürk, Avea’nın Türkiye’deki mobil operatörler arasında akıllı telefon kullanan abone sayısıyla liderliğini koruduğunun da altını çizdi. Ertürk, “GFK’nin raporlarına göre Türkiye’de yılın ilk 9 aylık döneminde, akıllı telefon satışları yüzde 77 oranında artarak 5,6 milyonu buldu. Türkiye’nin en genç ve dinamik operatörü Avea olarak biz ise, 9 çeyrektir Türkiye’deki akıllı telefon pazarında sahip olduğumuz liderliği sürdürüyoruz. Akıllı telefon penetrasyonumuzu, sadece 3 aylık bir dönem sonunda yüzde 33’e çıkardık. Pazar büyümesinin de üzerine çıkarak akıllı telefon satışlarımızı yüzde 100 artırdık” bilgilerini paylaştı.

Dehşan Ertürk, Avea’nın akıllı cihaz penetrasyonundan elde ettiği sonuçlara ilişkin şunları ifade etti:

“Geçen yılın 3. çeyreğinde 2,8 milyon olan akıllı telefon kullanıcı sayımız yüzde 63 oranında bir artışla 4,6 milyona çıktı. Türkiye’de mobil bağlantıyı uçtan uca bir organizasyonla yönetmeye başlayan ilk şirket olarak; Mobil Bağlantı Direktörlüğü altında bütün aksiyonlarımızı birleştirdik. Mobil bağlantıyı oluşturan; içerik, erişim ve terminal katmanlarını bir arada yönetirken; bunu en iyi ve avantajlı tariflerle de birleştirdik.  Akıllı cihazlardaki sahiplik oranını geçen yılın aynı çeyreğine göre 11 puan artışla yüzde 33’e yükselttik. Yani neredeyse her 3 Avea müşterisinden biri, artık akıllı telefon kullanıyor.

Şebekemizde Türkiye’nin 81 ilinde ve tüm 3G sahalarımızın yüzdi 98’inde verdiğimiz çift taşıyıcılı Mobil Plus Teknolojisi’ni; Sade, Ekonomik ve Çeşitli (S.E.Ç) tarife ve kampanyalarımızla birleştirerek ‘Akıllara’ hitap etmeyi sürdürdük.  Akıllı telefonlara olan bu ilgiyi en doğru cihaz, uygulama ve çözümlerle karşılamak adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.”

Akıllı cihaz penetrasyonundaki artışın data kullanımını da artırdığını kaydeden Ertürk, Avea’nın bu ihtiyaca yönelik teklifler geliştirmeyi önceliği olarak gördüğünü, bunun sonucunda da data gelirlerinin de aynı dönem içerisinde yüzde 43 artış kaydettiğini bildirdi.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın