Unknown-1Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Okul Sütü İhalesi’nin onaylanmadığını bildirdi. 12 Kasım tarihinde yapılan ihalede istekliler tarafından kısımlar ortalaması olarak 57,53 kuruş birim teklif verildiğini belirten Bakanlık, 2013 yılı Ocak ayında yapılan ihalede kısımlar ortalamasının 45.38 kuruş olduğunu, aynı yıl içerisinde yapılan her iki ihale arasında yüzde 27 oranında bir fark bulunmasının normal olmadığını belirtti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada 2013-2014 Eğitim ve Öğretim yılının ikinci döneminde dağıtılacak okul sütünü temin için 12 Kasım 2013 günü yapılan “Okul Sütü İhalesi”nin onaylanmadığını bildirdi. Yapılan ihalede 7 coğrafi bölgenin 4 kısım olarak belirlenerek her kısım için veya birden çok kısımlara teklif verme imkanı sağlandığını vurgulayan Bakanlık, istekliler tarafından kısımlar ortalaması olarak 57,53 Kuruş birim teklif verildiğinin altını çizdi. 2013 yılının Ocak ayında yapılan Okul Sütü İhalesi’nde kısımlar ortalaması olarak 45,38 kuruş birim teklif verildiğine ve bu teklif üzerinden mal alım işi tamamlandığına dikkat çeken Bakanlık, aynı yıl içerisinde yapılan her iki ihale arasında yüzde 27 oranında bir fark bulunduğunu kaydetti.
Üretim maliyetlerinin lojistik masrafları ve enflasyon oranları beraber değerlendirildiğinde aradaki farkın normal olmadığına belirten Bakanlık, “Kamu yararı gözetilerek yapılan ihale bu nedenle onaylanmamıştır. 2013-2014 Eğitim Öğretim yılının ikinci döneminin ilk gününde okullarımızda sütlerin bulunmasını sağlayacak şekilde önümüzdeki günlerde okul sütü alımı yeniden ihale edilecektir” dedi.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın