Turkcell Teknoloji Zirvesi - 1 (1)Bu yıl dördüncü kez iş ve teknoloji dünyasının önemli isimlerinin konuşmacı olduğu Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde “Geleceğin Araçlarında Güvenli ve Keyifli Seyahatin Sırları” başlıklı oturum ilgi ile izlendi. Oturuma katılan Kâmil Koç Genel Müdürü Kemal Erdoğan, “Teknolojinin yeni olanakları ile, karayolu seyahati daha da güvenli ve konforlu hale geliyor” dedi.

Dünyadan ve Türkiye’den önemli isimleri ağırlayan Turkcell Teknoloji Zirvesi,  iki gün boyunca iş ve teknoloji dünyasından 200’e yakın konuşmacıya ve 6 bin ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. “Geleceğin Araçlarında Güvenli ve Keyifli Seyahatin Sırları” başlıklı oturum, zirvenin en ilgi gören etkinliklerinden biri oldu. Kamil Koç koltuklarının ve internete girilebilen koltukarkası ekranlanların sergilendiği, ziyaretçiler tarafından deneyimlendiği alanda da Radyo Programcısı Sunucu Geveze’nin yaptığı şov izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

Kâmil Koç Genel Müdürü Kemal Erdoğan, teknolojinin günümüz seyahat standartları üzerindeki etkisine değindiği konuşmasında şunları söyledi: “Teknoloji, karayolu yolcu taşımacılığı sektörüne özellikle son dönemde birçok yenilik kazandırdı. Otobüsle yolculuk etmek teknolojinin sunduğu olanaklarla her geçen gün daha güvenli ve konforlu hale geliyor. Otobüslerde daha kaliteli hizmet, servis ve operasyon merkezleri ile daha etkili ve verimli bir koordinasyon için çözümler artık elimizin altında. Karayolu yolcu taşımacılığı sektöründe yenilikleri adapte edebilmek konusundaki yeteneğiniz, rekabet gücünüzü de belirliyor. Kâmil Koç’un sektördeki öncü ve güçlü konumunda, bu alanda yaptığımız akılcı yatırımlar önemli bir rol üstleniyor.

Otobüste seyahati değiştiren teknolojiler anlatıldı

Kâmil Koç Genel Müdürü Kemal Erdoğan Turkcell Teknoloji Zirvesi’nde, karayolu yolcu taşımacılığı sektöründeki yeni uygulamalardan da söz etti.  Erdoğan, sektördeki yeniliklerle ilgili şunları söyledi:

“Otobüslerimizde, teknolojideki gelişmelerin imkan verdiği hizmetleri uzun süredir sunuyoruz. Yolcu yakınlarının internetten otobüslerimizin konumunu takip edebildiği ‘Yolcum Nerede?’ uygulaması bunlardan biri. Otobüslerimizdeki araç takip sistemi ile konum bilgisinin yanında, hız, rölanti süresi, durma sayısı ve süresi, izlediği rota gibi sürücü kullanım bilgilerini edinebiliyoruz. Böylelikle daha etkili ve verimli bir filo yönetimi sağlayabiliyoruz. “

Kemal Erdoğan, ayrıca koltuk arkası ekranlarda film izlenebilmesi, oyun oynanabilmesi, anket yapılabilmesi gibi hizmetlerin uzun zamandır hayatımızda olduğunu hatırlattı. Yakın gelecekte bu alanda görebileceğimiz teknolojik yeniliklerden bazıları ise şöyle:

–        Araçlardaki canbus ve mobil teknoloji sayesinde uzaktan arıza kodları takip edilebilecek.

–        Otobüs servise varmadan yoldayken hata kodları servisle paylaşılabilecek, servis bu bilgilere göre kaynak ve yedek parça planlaması yapabilecek. Böylelikle hem otobüsün çalışma süresi artırılacak hem de güvenli yolculuk sürdürülebilir hale gelecek.

–        Olası bir kazada otobüsün acili, polisi, jandarmayı, operasyon merkezini anında arayarak, kazanın gerçekleştiği yeri koordinatlarıyla bildirecek. Kaza bilgilerinin verilmesi ile bölgeye gidecek yetkililer hazırlıklı olabilecek.

–        Şerit ihlallerinde sürücü uyarılabilecek, bu bilgiler merkezle paylaşılacak.

–        Kar, tipi, çığ gibi meteorolojik bilgilendirme ve uyarı sistemleri ile sürücünün ve operasyon merkezinin anlık bilgilendirmesi ve önlem alınması sağlanacak.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın