arcelikeArçelik AŞ’nin Ankara’daki Bulaşık Makinesi İşletmesi ile Çerkezköy’deki Kurutma Makinesı ve Elektrik Motorları İşletmeleri “Energy Efficient Green Factories” derecelendirmesinde en üst seviye olan Platin sertifikayla ödüllendirildi. Bu yeni başarıyla birlikte Arçelik’in Platin Sertifika sahibi işletme sayısı 9 oldu.

Arçelik açıklamasına göre, kuruluşun üç işletmesi daha enerji verimliliği ve yönetimi alanlarında yürüttüğü faaliyetler dolayısıyla uluslararası enerji verimliliği danışmanlık şirketi tarafından verilen Platin Sertifika’ya layık görüldü. Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Arçelik Bulaşık Makinesi İşletmesi, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Kurutma Makinesi ve Elektrik Motorları İşletmeleri “Energy Efficient Green Factories” derecelendirmesinde daha önce “Altın” olan seviyelerini en üst seviyeye taşıyarak “Platin” sertifikayı almaya hak kazandı.

Bulaşık Makinesi İşletmesi, 2013 yılı içerisinde 16 adet enerji verimliliği projesi yürütmesinin yanı sıra enerji izleme sistemi konusunda yatırım yaptı. Periyodik olarak düzenlediği enerji kurulu toplantılarıyla sistemi gözden geçiren işletme, yıl içerisinde tüm çalışanlarına ve yardımcı sanayilerine enerji verimliliğiyle ilgili bilinçlendirme eğitimleri düzenledi.

Elektrik Motorları İşletmesi, 2013 yılı içerisinde yürüttüğü 10 adet enerji verimliliği projesinin yanı sıra enerji izleme sistemlerinin geliştirilmesi için de çalışmalar düzenledi. Ayrıca endüstriyel tip elektrik motorları üreten Elektrik Motorları İşletmesi ürettiği IE3 tipi enerji verimli motorlarla diğer Arçelik fabrikalarının da enerji verimlilik çalışmalarına destek sağlayarak Arçelik toplamında enerji verimliliği çalışmalarına katkı sağladı.

Kurutma Makinesi İşletmesi, 2013 yılı içerisinde yürüttüğü 8 adet enerji verimliliği projelerinin yanı sıra enerji izleme sistemlerinin geliştirilmesi için çalışmalar gerçekleştirdi.

Arçelik’in Ankara’daki Bulaşık Makinesi İşletmesi ile Kurutma Makinesi ve Elektrik Motorları İşletmelerinin 2013 yılında aldığı bu sertifikalardan önce yine 2013 yılında Romanya’da Arctic Soğutucu Cihazlar İşletmesi, 2011 – 2012 yıllarında Türkiye’deki Buzdolabı, Çamaşır Makinesi, Pişirici Cihazlar, Kompresör İşletmeleri ve Çin’deki Changzhou Çamaşır Makinesi İşletmesi “Platin” seviyesine ulaşmıştı.

Bu son üç başarı ile Arçelik’in “Platin” seviyesinde enerji yönetimi uygulayan fabrika sayısı 9’a ulaştı.