130605094633_samsung_apple_reuters_cr464Elektronik ve akıllı telefon devleri Apple ve Samsung, son zamanlarda tanık olunan en büyük patent anlaşmazlığı davasında bir kez daha karşı karşıya geliyor.

2012 yılının Ağustos ayında görülen davada jüri heyeti, Samsung’un Apple’a ait 6 patent hakkını çiğnediğine hükmetmiş ve bu alanda rekor bir ceza ödemeye mahkum etmişti.

Samsung’un 1 milyar doları aşkın tazminat ödemesi yolundaki karar, Apple için dev bir zafer olarak değerlendirilmişti.

Bir yıl süren duruşmalar sırasında yaklaşık 700 patent ihlali iddiası ele alınmıştı.

Jüri, Güney Kore markası Samsung’un ürünü bir çok aygıtta iPhone üreticisi Apple’ın yazılım ve tasarım alanındaki patent haklarının ihlal edildiğinde fikir birliğine varmıştı.

Ancak bu olay, iki şirket arasında dünyanın bir çok ülkesindeki mahkeme salonlarında devam eden patent davalarından sadece biri.

İki dev şirket arasında Avrupa genelinde 10’u aşkın ülkede bir dizi dava devam ediyor.

Bu yılın Mart ayında da başka bir yargıç, Apple’a verilen 1 milyar dolarlık tazminatı yeniden değerlendirip miktarını düşürdü ve zararın başka bir davada yeniden ele alınması gerektiğine hükmetti.

Yargıç Lucy Koh, California’da 2012’de görülen davada jürinin zararın bir kısmını yanlış hesapladığını, 450 milyon dolarlık tazminat bedelinin yeniden görüşülmesi gerektiğini söyledi.

Söz konusu 450 milyon dolarlık tazminat dilimi, düşük ya da az hesaplanmış olabileceği için Apple, ilk davada elde ettiği 1 milyar doların çok daha üzerinde bir tazminat da alabilir.

Apple davanın başlangıcında Samsung’dan zararları için 2,5 milyon dolar tazminat talep etmişti.

Ancak teknoloji alanında önde gelen kimi uzmanlar, hukuki anlaşmazlıkların tüketiciye kötü yansıdığı görüşünde.

Apple’ın kurucularından Steve Wozniak yakınlarda BBC’ye yaptığı açıklamada “Samsung telefonlarında görüp de benim iPhone’umda da olmasını istediğim iyi şeyler var; isterim ki Apple da bunları kullansın, ve Samsung böyle bir durumda bizi engeller mi bilmiyorum” demişti.

Wozniak, “herkesin çokça lisans takası yapmasını ve iyi teknolojiyi paylaşmasını dilerim; böylece tüm ürünlerimiz daha da iyileşir” diye konuşmuştu.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın