4borsa3FED’in varlık alımlarını beklenenden daha erken azaltacağı beklentisi ile ABD 10 yıllık tahvil faizleri 2 ayın zirvesine tırmanırken, içeride gösterge tahvilin bileşik faizi güne yükselişle yüzde 9,07 seviyesinden başladı ve son iki ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Dün, güne yüzde 8,52 seviyesinden başlayan gösterge tahvilin bileşik faizi, gün içinde yüzde 8,80’e yükseldikten sonra bu seviyeden gelen tepki alışlarının etkisi ile günü yüzde 8,65 seviyesinden kapatmıştı.

Geçen hafta açıklanan ABD 3. çeyrek büyüme verisi ve ekim ayı tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesi ABD 10 yıllık tahvil faizleriyle birlikte küresel faizlerin yükselmesine neden oldu. Makroekonomik verilerin beklentilerden iyi gelmesinin ardından cuma günü yüzde 2,74’e yükselen ABD 10 yıllık tahvil faizleri bugün de yükseliş eğilimini sürdürerek yüzde 2,7850 seviyelerine kadar çıktı.

Analistler, açıklanan makroekonomik verilerin beklentilerden iyi olmasıyla Fed’in varlık alımlarını aralık ayında azaltmaya başlayabileceği spekülasyonlarının faizlerde yükselişe neden olduğunu ifade ediyor.

Son iki işlem gününde yüzde 5 düşen Borsa İstanbul ’da düşüş bugün de devam ederken, dolar tarihi zirveye yaklaştı. Bankalara arası piyasada dolar 2.0550 TL’yi geçti. İki ayın zirvesini gören sepet kur 2,40 seviyesinde seyrediyor.

BIST 100 endeksi 1. seansta %0,99 gerileyerek 71.423 seviyesinden kapandı.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın