cilekÇilek Mobilya Ürün Müdürü Taliha Kanık, mobilyalarda kullanılan hammaddelerin ve yanlış üretim tekniklerinin çocukların sağlığını tehdit edebildiğini belirterek, “Mobilyalarda kullanılan bazı malzemeler kanserojen maddeler içerebiliyor ve bu maddelerin uzun süre solunması veya bunları içeren mobilyalara temas edilmesi ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor” dedi.

Çilek Mobilya açıklamasında görüşlerine yer verilen Kanık, tüketicilerin mobilya seçiminde dikkat etmesi gereken yönler ve çocuk mobilyasında 2014 trendleri hakkında bilgi verdi.

Tüketicilerin, mobilya satın alırken boya sertifikalarını, sağlığa zararlı kimyasallar ve ağır metaller içerip içermediğini sorgulamaları gerektiğini aktaran Kanık, tüketicilerin özellikle “GS”, “TSE”,”E1″ ve benzeri sertifikaları sorgulamaları önerisinde bulundu.

Kanık, çocuk mobilyalarında kullanılan hammaddelerin yanı sıra tasarımlarının da çocukların sağlığı ve güvenliği açısından önemli olduğunu belirterek, “Bu konuda LSE yani fiziksel testlerde ürünün dayanıklılığından, çocuk ve bebeklere zarar vermeden tasarlandığından bahseden belge sahipliği de çok önemli. Örneğin, ışıklı veya o tarz elektrikli aksamları bulunan ürünlerde gücün bir adaptör aracılığıyla içine 220 volt değil 12 volt olarak ürüne adapte edildiğine dikkat edilmeli” ifadelerini kullandı.

Çocuk odalarında 2014 yılının yükselen trendlerini sıralayan Kanık, natürel, beyaz ve eskitme tarzdaki mobilyaların özellikle doğal ahşap ve metal görünümüyle kullanımının ağırlıklı olacağını belirtti.

Kanık, 2014 yılında mobilyalarda 60’lı ve 70’li yıllara dönüşün başladığını aktararak, şunları kaydetti:

“Doğal ahşap kullanımı, geri dönüşümlü ürünler, el işleri, folklorik desenler ve patchworklerin kullanımı artıyor. Dünyada çocuk mobilyasında son yıllarda rağbet gören bazı temel kavramların trend haline gelmesinin yanı sıra, daha sezonsal yani geçici trendler de ön plana çıkıyor. Doğal ürünlerden oluşan mobilyalar, geri dönüşümü mümkün olan odalar bunlardan bazıları. Bununla birlikte son yıllarda özellikle teknolojiye duyarlı tasarımlar mobilyadaki vazgeçilmez trendler arasında yer alıyor. 2014’te mobilyalarla teknoloji iyice iç içe geçiyor. Hatta teknoloji sadece mobilya tasarımlarını değil, mobilyaların işlevlerini de değiştiriyor. Bu da mobilyaların başka bir fonksiyonellikle karşımıza çıkmasını sağlıyor.

Mobilyalarda daha çok aydınlık renkler tercih edilirken parlak renkler de pastel renklerle harmanlanarak karşımıza çıkıyor. Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler özellikle çocuk odalarında ferah bir ortam yaratırken çocukların daha huzurlu ortamlarda uyumasına yardımcı oluyor. Yine bu sene çocukların odalarını süsleyecek olan soluk menekşe, mercan ve limon rengi çocukların odalarında ferah bir ortam yaratacak. Açık renkler kullanılan mobilyayı ön plana çıkarırken aynı zamanda mekanın da büyük görünmesini sağlıyor. Özellikle küçülen ev metrekarelerinde, pencerelerin küçük ve evlerin birbirine yakın olduğu büyük şehirlerde fonksiyonelliği de artırıyor.”


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir yanıt yazın