İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Geleceğin Patronları Yarışması’nda finale kalan iş fikirleri belirlendi

Finansbank’ın genç girişimciler için hayata geçirdiği  ‘Geleceğin Patronları’ yarışmasının finalistleri belli oldu. Yarışmaya katılan 3 bin 500’e yakın projenin değerlendirilmesinin ardından, özel jüri tarafından belirlenen 10 finalist, ‘Geleceğin Patronu’ olmak için son etapta yarışacak.

İş fikirleri, ağırlıklı olarak hizmet, bilişim ve gıda sektörlerinden geldi. Yarışmada ilk 3’e girenler 50.000 TL’lik işletme sermayesi ödülüne, kalan 7 iş fikri sahibi ise özel koşullar ile kredi kullanmaya hak kazanacak.

‘Bizce Mümkün’ yaklaşımıyla  Finansbank’ın, yenilikçi ve istihdam yaratma potansiyeli olan iş fikirlerini desteklemek üzere başlattığı Geleceğin Patronları yarışmasında finale kalan 10 proje belli oldu. Yarışmaya katılan iş fikirleri, Markafoni’nin kurucularından Ahmet Emre Sarı, Melek Girişimci ve Şirket Ortağım portalının kurucusu Mehmet Buldurgan, Yaşar Holding Onursal Başkanı Nur Demirok, Türkiye’nin önde gelen reklamcılarından Faruk Atasoy, Bilkent Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü Örsan Örge ve Finansbank Perakende Krediler Tahsis Direktörü Erdoğan Köse’den oluşan Büyük Jüri tarafından 7 Eylül’de değerlendirildi. Jüri tarafından başarılı bulunan 10 proje finale katılmaya hak kazandı. 1-9 Ekim 2013 tarihleri arasında Bilkent Üniversitesi Fikirden Değere Girişimcilik Eğitimi 3. Aşamasına katılmaya hak kazanan 10 iş fikri sahibi; bu dönemde girişimcilik için farklı fonlama yöntemleri ve süreçleri; başarılı bir iş kurulum süreci ve ölçeklendirilebilir büyüme için gerekli altyapı oluşturulması ile ilgili özel bir eğitim alacaklar. Bu eğitimde kazandıkları bilgiler ışığında 10 finalist kapsamlı bir sunum hazırlayarak bu kez de yatırımcıların karşısında zorlu bir sınavdan geçecek.

Yatırımcı sunumu ile belirlenecek yarışmanın sonuçları, 10 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak. İlk 3’e giren fikir sahiplerine, bir yıl içinde şirketlerini kurmaları koşuluyla 50 bin TL para ödülü ile sermaye desteği verilecek. Kalan 7 girişimci adayına ise iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için 12 ay ödemesiz ve faizsiz 50.000 TL’ye kadar kredi imkanı tanınacak.

Projeler arasında kıyasıya bir rekabet yaşandı

Genç girişimcilerden büyük ilgi gören yarışmaya, Mayıs ayından bu yana www.geleceginpatronlari.com web sitesinden 3 bin 500’e yakın proje başvurusu iletildi. 154 proje Bilkent Üniversitesi Fikirden Değere Girişimcilik Eğitimleri kapsamında, Temmuz ve Ağustos aylarında, İstanbul ve Ankara’da düzenlenen eğitimlere katılmaya hak kazandı. İki aşamada eğitimlerini tamamlayan katılımcılar iş fikirlerini detaylı bir iş modeline dönüştürerek,  Bilkent Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından ikinci bir elemeye tabii tutuldu ve 20 iş fikri Büyük Jüri karşısında sunum yapmaya hak kazandı.

Bilkent Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen yarışmada finale kalan 10 finalist, Ekim ayında Bilkent Üniversitesi’nde gerçekleşecek Fikirden Değere Girişimcilik Eğitimi 3. Aşaması kapsamında özel bir eğitim alacak. Bu süreçte edinilen tüm bilgiler ve tecrübe ışığında ise 10 Ekim’de finalistler Melek Yatırımcı’lara projelerini sunma imkanı bulacaklar.

Genç girişimcilerin gözü hizmet, bilişim ve gıda sektörlerinde

Hizmet, bilişim ve gıda sektörlerine ait iş fikirlerinin öne çıktığı Geleceğin Patronları yarışmasında elemeleri geçen projelerin teknolojiyle eğitimi, sosyal yaşamı (sporu, eğlenceyi), reklamcılığı, operasyonel verimliliği buluşturduğunu belirten Finansbank KOBi Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, “Yarışmamıza gelen başvurular Türkiye’de girişimcilik ekosistemindeki dinamizmin ne kadar güçlü ve yaratıcı olduğunu bir kez daha ortaya koydu. Birbirinden inovatif fikirlerin sergilendiği proje sahipleri 28-30 yaş aralığındaydı. İlginç olan bir diğer nokta ise aynı yaş grubundan gelen fikirlerin çok farklı sektör ve alanlarda olması. Bu durum, gençlerin vizyonlarının ne kadar geniş olduğunun ve yaratıcılık konusunda büyük bir yeteneğe sahip olduklarının en büyük göstergesidir. Gerek finale kalan 10 katılımcımızın gerekse eğitim sürecinden geçen tüm 154 iş fikri sahibinin çok önemli bir iş potansiyeli taşıdığına inanıyoruz. Yarışmaya katılım sağlayan tüm genç beyinlere bundan sonraki girşimcilik serüvenlerinde başarılar diliyoruz. Bu yarışma ile genç girişimcilerin önünü açtığımızı düşünüyoruz. Kendi işinin sahibi olmak isteyen gençlere eğitim imkanı, Melek Girişimcilerle tanışma fırsatı ve finansal kaynak yarattığımız için mutluyuz” dedi.

Finale kalan proje ve fikir sahipleri ise şöyle; (sıralama alfabetik olarak yapılmıştır)

1             Candaş Urunga

2             Doğan Akdağ / Ahmet Sülek

3             Elçin Kaçar

4             Emir Anıl Özen / Erdinç İşbilir / Erkin Kınıklı / Tuna Çakar

5             Hakan Emre Öztürk

6             Kadir Tolga Bağcı / Yalçın Şadi / Said Tahsin Dane

7             Kerem Emre Ercan

8             Nahsen Kayhan

9             Onur Kuru / Ömer Faruk Kahya

10           Sinan Gül

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın