İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sultanahmet köftesi, şiş kebabın tahtını yıktı

Türkiye’nin en çok turist ağırlayan işletmelerinden biri olan Tarihi Sultanahmet Köftecisi, yabancı turistlerin Türk mutfağıyla ilgili “şiş kebap” algısını, başarılı bir işletmecilik yöntemiyle köfteyle değiştirmeyi başardı.

Avrupa ve Asya’yı birleştiren büyülü kent İstanbul’a gelen turistler, üç yanı denizle çevrili tarihi yarımadayı gezmelerinin ardından yemek molalarını, yine tarihi bir mekan olan Sultanahmet Köftecisi’nde veriyor.

Ayasofya ve Sultanahmet Camisi’nin yanı başında bir asra yakın süredir hizmet veren işletmenin 4. kuşak temsilcilerinden İsmail Timur Tezçakın, Türkiye’nin en çok turist ağırlayan işletmelerinin başında geldiklerini, bu özelliklerinden dolayı da Türk mutfağının tanıtımında önemli rol üstlendiklerini anlattı.

Turistlerin, yıllardır Türkiye ve Türk mutfağı ile şiş kebabı özdeşleştirdiklerini  vurgulayan Tezçakın, şunları söyledi:

“Menümüzde kuzu şiş de bulunuyor, tadı da gerçekten çok güzel. Ancak, yabancı turistin Türk mutfağını şiş kebap ile özdeştirmeleri garibimize gitti. Bu algıyı değiştirmek için  şiş kebap siparişi veren yabancı misafirlerimizin tabaklarına tatmaları için birer de köfte koyduk. Hiçbir baharat kullanılmadan, özenle seçilen etlere çok az miktarda ekmek, tuz ve soğan katılarak yoğrulan ve hijyenik bir ortamda ızgarada pişirilerek servis edilen köfteler, yabancıların da ilgisini çekti.Bir sonraki gelişlerinde, doğrudan köfte siparişi vermeye başladılar.’’

Taklitlere karşı uyaran yorumlar bile var

‘’www.tripadvisor.com başta olmak üzere uluslararası ünlü gezi sitelerinde artık şiş kebap kadar Sultanahmet köftesi hakkında da övgü dolu yorumlar yer alıyor. Yorumlarında taklitlerimiz hakkında uyarılarda bulunan yabancılar bile var’’  diyen Tezçakın, Türkiye’nin ve Türk mutfağının tanıtımına katkı sağlayan bu gelişmelerden dolayı gurur duyduklarını söyledi.

Uluslararası gezi sitelerinde Tarihi Sultanahmet Köftecisi hakkındaki yorumlardan bazıları şöyle:

“MRMattias (İsveç): Büyük köfteler, hızlı servis, iyi konum. Herkese tavsiye ediyorum.

Goodmen62 (Fransa):  İstanbul’daki ilk günümde burada yemek yedim. İyi servis, iyi yemek, güzel bir yer. Deneyin, seveceksiniz.

Farina4763 (Endonezya):  Pilav ve piyazla beraber, en lezzetli köfte.

Jco222 (Tayland): İstanbul’un en eski restoranlarından biri. Köftesi harika ve ucuz.

Mmbcross (ABD): Köfte ve kebap… Her ikisi de olağanüstü. Turistik fiyat uygulanmıyor. Hizmet çok hızlı. Biz ayrılırken, diğer turist grubu için hazırlığa girişilmişti.

Brianwilson62  (İtalya):  Sultanahmet köftesinin orijinali bu restoranda. Sahtelerine dikkat edin.

Kirazr (ABD): İstanbul’daki en iyi köfte restoranı. İlk kez 1999’da gittim. 2011’de köftesini tatmak için bir kez daha uğradım. Lezzetli köfteler ve Türk misafirperverliği için uğrayın. Afiyet olsun.

Pauline (Hollanda):  Gerçekten çok iyi köfte. Restoranın duvarlarında yerel ünlülerin köfte üzerine yorumları var.

Sebastian D (Norveç): Sultanahmet’e tramvayla gittik, durağın hemen yanında. Restorana uzun süre baktım ve girmeye karar verdim. Bunun iyi bir karar olduğunu anladım. İyi yemek, iyi servis, iyi fiyat, tecrübeli personel.

Hlektra (Yunanistan): Menüde köfte, kuzu şiş, pilav, piyaz, salata var, ama şüphesiz en iyisi köfte. Hararetle tavsiye ederim.

Seattletraveler101 (ABD):  Arkadaşımızın önerisi üzerine gittik ve hayal kırıklığına uğramadık. Aslında İstanbul’da en iyi ve lezzetli yemeği yediğimizi düşünüyorum. İstanbul’a giderseniz mutlaka uğrayın.

Ahlam (Avusturalya): Yemek için harika bir yer; taze, temiz ve çok lezzetli.”

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın