İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ESDER: Böyle giderse nefes başına komisyon öderiz!

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği (ESDER), bankaların SMS bedeli adı altında 3TL’lik komisyon alma kararının son derce yanlış olacağını ifade ettikten sonra Gümrük Ticaret Bakanlığı’na seslendi: “Komisyon sınırlama çalışmalarının ivedilikle tamamlanması elzem hale gelmiştir!”

Bazı bankalar, ödemesini aksatan müşterilerine cep telefonları üzerinden gönderdiği uyarı (SMS) iletilerine 1 Eylül 2013 tarihinden itibaren 3 TL hizmet bedeli yansıtmaya başlıyor. Bankalar ayrıca müşterilerini cep telefonlarından arayarak son ödeme tarihini hatırlatmaları karşılığında da 3TL hizmet bedeli alabilecekler.

Esnaf ve Sanatkârlar Derneği Genel Başkanı Mahmut Çelikus, konuyla ilgili yaptığı açıklamada uygulamanın şiddet ile karşısında duracaklarını dile getirerek şunları söyledi: “ESDER olarak uzun süredir bankaların da elerini taşın altına koyması gerektiğini söylüyor, vatandaşın mağduriyetinin ikiye katlanmaması için onların da adım atmalarını bekliyoruz. Oysa bugün beklentimizin aksi yönünde bir karşılık görüyoruz. Bu durum, vatandaşın belini bükeceği gibi bankalara olan güveni de azaltacaktır”.

“Uygulama Abartılı”

Bankaların hizmet bedeli adı altında altmış beş ayrı ek ücret talep ettiğini belirten Çelikus, durumun adeta çılgınlığa dönüştüğünü ve biran önce önünün alınması gerektiğini kaydetti:

“İsimlerini sayamayacağımız kadar çok masraf ile karşı karşıyayız. Bu durum artık inandırıcı olmaktan çıkmıştır. Zira önceden havale ücreti adıyla alınan para şimdi aynı şube içerisinde bile alınmak isteniyorsa ortada iyi niyet olup olmadığının sorgulanması gerekir”.

ESDER Genel Başkanı, sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Geçen sene e-posta yoluyla yapılan bildirimler için ek ücret almaya başlayan bankalar eğer müdahale edilmezse, şimdi de cep telefonlarına ileti gönderdiklerinde 3 TL’lik hizmet bedeli alacaklar. Bu kesintilerin ve bedellerin sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Elbette hizmet, karşılığı olan bir faaliyettir fakat şu an yapılanlara baktığımızda adil olmayan, abartılı bir uygulama ile karşı karşıya olduğumuzu görüyoruz. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bir süre önce bazı adımlar atarak bu komisyonları sınırlama yoluna gitmişti. Fakat bankalar, bakanlıktan hızlı davranarak en az otuz kalem daha hizmet bedeli çıkardı!”

ESDER Hukuk Komisyonu Harekete Geçiyor!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın daha hızlı davranması gerektiğini ifade eden Genel Başkan Çelikus, son olarak ESDER bünyesinde Av. Eyüphan Korkmaz’ın başkanlığında kurulan Hukuk Komisyonu’nun da bu ve benzeri süreçlerin takipçisi olacağını belirtti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın