İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

KOBIL, en yeni teknolojisi ile taşıt yazılımlarının manipüle edilmesini önlüyor

Güvenli veriler ve dijital kimlik alanında yenilikçi teknolojilerin üreticisi ve piyasanın öncüsü olarak yeni akımların belirleyicisi KOBIL Systems şirketi, hassas sanal veri transferlerini güvenli hale getirebilen bir yazılım geliştirdi. Böylelikle artık tüm yeni taşıtlarda bulunan denetim bilgisayarları, üçüncü tarafların manipülasyonuna karşı güvenlik altına alınabilecek.

Las Vegas’ta yapılan Defcon Hacker Konferansı’nda iki hacker (bilgisayar korsanı), sadece 20 dolar karşılığında arabaların aygıt yazılımını okuyan ve manipüle edebilen bir set oluşturulabileceğini kanıtladı. Üretici tarafından monte edilen koruyucu tertibat, sadece bir kaç saniye içerisinde devredışı bırakılarak, taşıtın fren, direksiyon ve hatta klima tertibatı ile hava yastığı da dahil olmak üzere neredeyse tüm fonksiyonları manipüle edilebildi. Bu manipülasyonun WLAN ve akıllı telefon üzerinden yapılabilmesi bile mümkün.

KOBIL, Application Security Technology (AST) ürünü ile taşıt ile taşıt üreticisi arasındaki bütünsel iletişim kanalını üçüncü tarafların erişimine karşı koruyan bir teknoloji sunuyor. KOBIL burada, noktadan noktayaşifrelemeye önem vererek, şifrelemede kendisinin geliştirdiği PKI teknolojisinden yararlanıyor. Taşıt bilgisayarındaki fiziki manipülasyon veya bilgisayar ünitesinin değiştirilmesi bile, AST ile kaydediliyor, önleniyor ve taşıt üreticisine anında potansiyel risk olarak bildiriliyor.

Geleceğin taşıtlarında daha ağırlıklı olarak ağ kurulmuş ve otomatize edilmiş iletişime (M2M) önem verilecek olması, iletişimin internet üzerinden gerçekleşmesi nedeniyle hacker saldırılarının da potansiyel hedefi haline gelmesine neden oluyor. Bu nedenle otomotiv sektöründen günümüzde sürücülerin güvenliğini koruyacak daha etkili teknolojiler sunması Bekleniyor.

Application Security Technology’nin güvenliği ve etkililiği Darmstadt Teknik Üniversitesi ve Mannheim Üniversitesi gibi üniversiteler ile güvenlik denetimleri tarafından onaylanmış bulunuyor. KOBIL buna ilaveten gönüllü olarak Fraunhofer Institut adlı kuruma yaptırılan penetrasyon testi ile bu teknolojinin güvenlik kalitesini kontrol ettirmiş bulunuyor.

KOBIL, bilişim güvenliği alanında 27 yılı aşkın tecrübesi, teknik bilgi birikimi ve uygun çözümler ile otomobil sektörüne destek veren ideal bir iş ortağıdır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın