İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Serdar Çınar yepyeni iş modeli ile sahnede

Türkiye’de 30 yaş altı en başarılı 30 girişimci arasında gösterilen Serdar ÇINAR yepyeni girişimi CIM A.Ş. ile Türkiye’de daha önce hiç denenmemiş bir iş modeline imza atıyor.

Daha önce beyazkutu.com girişimi ile önce iLab Holding ile ortaklık yaparak Türkiye’nin ilk full-price lüks moda e-ticaret sistemini hayata geçiren, ardından da bu girişimini DEMSA Group’a satarak büyük sükse yaratan ÇINAR; bu kez e-ticareti başka bir platforma taşıyarak bu yeni iş modeli ile yine bir ilki gerçekleştiriyor.

Arka planında 200 kişinin üzerindeki doğrudan satış çalışanı ile dev bir ‘sportif pazarlama markası’ yaratmayı amaçlayan ÇINAR’ın iş modelinde ilk olarak Türkiye’deki spor kulüplerine ait lisanslı ürünlerin interaktif satışı ile Süper Lig’de yer alan tüm takımların içinde olacağı ve yayın haklarını elinde tutan havuz sistemine benzer bir yapıyı kurmak, ardından da dünya kulüplerinin Türkiye’deki sportif pazarlamasını yapmak var.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız ÇINAR; lisanslı ürünlerinin pazarlamasını yaptıkları Fenerbahçe Spor Kulübü ile başlayan çalışmalarında çok kısa sürede Fenerium’un en iyi ürün satan mağazalarından biri haline geldiklerini,  Beşiktaş ve Sivasspor ile de anlaştıklarını ve satışlara başladıklarını ve diğer tüm kulüplerle de görüşmelerini sürdürdüklerini belirtirken; özellikle 3 büyüklerin ardından Anadolu kulüplerine de çok farklı bir satış kanalı yaratarak hatırı sayılır ekonomik katkı sağlayacaklarını ekledi.

ÇINAR sözlerine şöyle devam etti  ‘Biz bu projeyi hayata geçirmeyi düşünürken dünyada ve Türkiye’de futbolun ne kadar güçlü bir endüstri olduğundan ve özellikle Türkiye’deki kulüplerin marka değerlerinin artık dünya çapında değerler haline gelirken ‘sportif pazarlama’ anlamında dünyadan çok geride kaldıklarını, lisanslı taraftar ürünlerinin tabana yayılamadığını ve özellikle de sadece offline mağazacılığa sıkışıp kalmasından ötürü Anadolu’nun en dip köşelerine gidemediğini, ne yazık ki bu boşlukların lisansız ürün satan illegal mercilere kaydığını görerek yola çıktık. Projemizi ilk olarak Fenebahçe Spor Kulübü ile başlattık ve ortaya çıkan başarılı neticeler kulübü çok şaşırttı. Öyle ki; yeni sezon için üretim ve sipariş projeksiyonlarına özel olarak bizi de kattılar. Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin içinden gelen ve inovasyona inanan kişiler olarak amacımız; Türkiye’de yayın haklarını elinde bulunduran havuz sistemine benzer bir yapıyı interaktif satış ve pazarlama alanında yaratarak tüm kulüplerimize alternatif bir satış ve pazarlama mecrası yaratmak suretiyle Türk sporuna katkı sağlamaktır.

ÇINAR’ın bu yeni girişimi için 257 kişiden oluşan bir ekiple sahaya çıktığı, ilk 3 aylık cirosunun 10.000.000 TL’ye ulaştığı ve yeni sezonda yıllık ciro hedefinin 60.000.000 TL olduğu bilgisine ulaştık.

ÇINAR’ı bu yeni girşiminde ilk tebrik eden ise ‘hem mentörüm hem abim’ olarak nitelediği dostu Markafoni kurucusu ve CEO’su Sina Afra oldu. Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin öncülerinden sayılan AFRA bu yeni projeden çok heyecanlandığını ve ÇINAR’a sonuna kadar güvendiğini belirtirken, ÇINAR AFRA’ya ziyaretinden dolayı teşekkür etti ve kendisi de iyi bir Fenerbahçe taraftarı olan Sina Bey’e 15 adet lisanslı üründen oluşan Fenerbahçe VIP paketini hediye etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın