İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Enerjide 12 milyar dolarlık yatırım iptal!

Kömür santrallarına karşı olanlar için iyi, enerji sektöründe yerli kaynaklara yönelme planları yapan hükümete kötü haber… Abu Dabi’nin kamu enerji şirketi Abu Dhabi National Energy Co TAQA, Afşin Elbistan projesinden çekiliyor.

Reuters’tan dünyaya duyurulan habere göre Türkiye’deki 12 milyar dolarlık kömür santrali inşaatını 2014′e erteledi. Kararın diğer harcama öncelikleri nedeniyle alındığı belirtilirken ajans daha sonra enerji kaynaklarına dayandırdığı ikinci bir haberle “Türkiye’deki yatırımından vazgeçtiğini” duyurdu.

Ne yapacaktı?

TAQA, Türkiye’de Afşin Elbistan kömür havzasında 7 bin megavat kapasiteli (Türkiye’nin kurulu gücünün yaklaşık 1/6’sı) bir kömür santralı kuracaktı. Konuyla ilgili olarak hükümetlerarası anlaşma da ocak ayında imzalanmıştı.

Reuters’ın haberinde TAQA sözcüsünün “TAQA diğer harcama önceliklerine bağlı olarak Afşin-Elbistan’a ilişkin yatırım kararını 2014′e kadar erteledi” sözlerine de yer verildi.

Şirketin internet sitesinde projeyle ilgili olarak; Afşin Elbistan’ın Türkiye’nin linyit rezervlerinin yüzde 40’ını barındırdığı, 2019’da 1500 megavatlık kısmının tamamlanmasının hedeflendiğini ve projenin bitirildiğinde 7 bin Mw elektrik üreteceği belirtiliyor.

Tarık Yılmaz, manset.at

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın