İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Geleceğin kimyası İstanbul’da düzenlenen 44. Dünya Kimya Kongresi’nde yeniden şekillendi

11-16 Ağustos 2013 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilen 44. Dünya Kimya Kongresi’ne ikinci kez katılan Dow Chemical Company (Dow); bilim, teknoloji ve inovasyonlarını sergiledi. Türkiye Kimya Derneği ve Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) tarafından organize edilen ve “Kimya ile Gelen Temiz Enerji”  temasının işlendiği kongreye 2000’in üzerinde saygın bilim insanı, kimya ve malzeme bilimi alanından akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Kongrenin ikinci gününde “Bilim ve Uygulamalar Aracılığıyla Kimya Sektörü ve İnovasyon” konulu sunumunu gerçekleştiren Dow Türkiye ve Orta Asya Cumhuriyetleri Genel Müdürü İhsan Necipoğlu, sunumunda kimyanın sunduğu sayısız olanaklara dikkat çekti.

Necipoğlu “Günümüzde kimya sektörü; yaptığımız uygulamalar ve teknolojik gelişmeler vasıtasıyla, yalnızca dünyanın en zorlu problemlerini çözmede değil, aynı zamanda vazgeçilmez bir rol oynama konusunda da büyük fırsatlar sunmaktadır.” dedi.

“Başarılı inovasyon sadece yeni çözümler bulmakla ilgili değildir. Aynı zamanda var olan çözümlere yeni, daha az kaynak tüketen ve düşük maliyetli süreçler geliştirmek veya eski problemleri çözmek için yeni yollar bulmakla ilgilidir.  Dow’da biz, bilim ve insanlığın birlikte her şeyi çözebileceğine inanıyoruz ve bu yaratıcı anlayışa ‘Solutionism’ diyoruz. Dünyamızın artan ihtiyaçları bizi yeni inovasyon ortaklıklarına yönlendirecek. Bu sebeple Dow, düzenli olarak üniversiteler, sektörel paydaşlar ve STK’larla işbirliği yapmaktadır ve bu işbirliklerinden çıkardığımız en önemli ders yeniliğin sadece ürünle değil, süreçle de ilgili olduğudur.” diye ekledi.

Kimya sektöründe, inovasyon üstüne tartışmaları daha ileriye taşımak adına uygun bir platform olan Dünya Kimya Kongresi’ne destek veren Dow, dünyada 6800 araştırmacı çalıştırmaktadır ve bilimsel temelli inovasyonlara yatırım yapmaya devam etmektedir. 2012 yılında Dow Chemical’ın Ar-Ge patentleri bir önceki yıla kıyasla yüzde 31’e varan oranda artarak 90’lı yıllardan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmıştır.

Kongre kapsamında düzenlenen ve dünya çapındaki kadın kimyacı ve kimya mühendislerinin çalışmalarını teşvik eden “Fark Yaratan Kimya/Kimya Mühendisi Kadınlar 2013” ödül töreninde Dow’ın  çeşitlilik ve çeşitliliklerin kapsanmasına ilişkin global ilgisinin göstergesi olarak 11 bilim kadınına ödülleri Dow Orta Doğu, Afrika ve Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Gülçin Berkel Erem tarafından verildi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın