vodafone-turkcell

Vodafone Türkiye ile Turkcell,  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) aldığı izinler kapsamında 4G testlerini yaptıklarını duyurdu. Ayrı ayrı düzenlenen basın toplantılarında da her iki operatör, Türkiye’de ulaşılan en yüksek veri hızına eriştiklerini savundular.

Vodafone’dan yapılan açıklamaya göre, Vodafone Türkiye mühendislerinin LTE Advanced şebekesi üzerinde yaptığı veri indirme testi noter huzurunda 10 Temmuz 20013 tarihinde tamamlanırken, gerçekleştirilen testte LTE Advanced 4G ile 2600 MHz frekans bandında ve 40 MHz band genişliğinde tek modem kullanarak 300,1 Mbps’lik hıza ulaşıldı. 1 Gbps hızları destekleyen LTE-Advanced teknolojisi mevcut modemler aracılığıyla 300,1 Mbps hıza ancak ulaşabiliyor. Vodafone Türkiye böylece mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bu testte 4G’deki maksimum veri indirme hızına da erişilmiş olduğunu iddia etti.

Vodafone: Türkiye’de ulaşılan en yüksek veri indirme hızına eriştik 

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Jorge Fernandes, Vodafone olarak Türkiye’de faaliyete başladıkları 2006 yılından bu yana 12 milyar lirayı aşan yatırım yaptıklarını dile getirerek, Türkiye’yi kesintisiz iletişim çağına taşıma hedefiyle altyapılarını en yeni teknolojilerle modernize edip güçlendirdiklerini ifade etti.

3G’nin hizmete girdiği 2009-2010 mali yılının başlangıcından 31 Mart 2013’e kadar, 3G lisans bedeli de dahil olmak üzere 4 yılda toplam 4,4 milyar lira yatırım yaptıklarını kaydeden Fernandes, “Şebeke ekipman sayımızı iki katından daha fazla artırdık. İnovasyon üreten bir kurum olarak, en son mobil internet teknolojisi olan LTE Advanced’i noter huzurunda test ederek, Türkiye’de ulaşılan en yüksek veri indirme hızına eriştik” değerlendirmesini yaptı.

Turkcell: Hız ibresi yaklaşık 900 Mbps’ye dayandı

Turkcell yöneticilerinin ev sahipliğinde düzenlenen basın toplantısında da Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, dördüncü nesil telekomünikasyon hizmetleri (4G) ile yaptıkları hız rekoru denemesinde 891,6 mbps ile Türkiye’nin mobil hız rekorununun kırıldığını söyledi. Ciliv, geleceğin teknolojilerini Türkiye’yle tanıştırmanın ve teknoloji elçiliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek şunları söyledi:

“Bundan 4 yıl önce, tüm Türkiye’nin hayatını değiştiren bir yeniliğe imza attık, 3G hızında internet, mobilitede momentum yarattı. Her an, her yerden bilgiye erişebilmek bir lüks olmaktan çıktı. Geçtiğimiz yıl da 3G şebekemizin tamamını Çift Taşıyıcılı internet teknolojisiyle yenileyerek mobil internet hızımızı ikiye katladık ve 43.2 Mbps’ye varan hızlara çıkardık. Mobil internetin yanı sıra Turkcell Superonline ile müşterilerimize 1000 Mbps sabit internet hızı sağlıyoruz.

Turkcell 3G şebekesinin yüzde 91’ini ışık hızındaki bu fiber ağımız taşıyor. Turkcell, müşterilerine en iyi kalitede 3G hizmeti sunmak için bugüne kadar yaptığı yatırımlar sonucunda elde ettiği altyapı gücünü,  paralel teknolojileri deneyimlemek için başlattığı çalışmalara da yansıttı.”

Bugün gerçekleştirdikleri testlerle hız ibresinin yaklaşık 900 Mbps’ye ulaştığını dile getiren Ciliv, “Laboratuvar ortamında gerçekleştirdiğimiz bu testlerle,  bir Türkiye rekoruna imza attık ve dünyada da bu hızları deneyen sayılı operatörler arasına girdik. Bu hızlara imkan tanıyacak olan LTE Advanced teknolojisi, yani 4G’nin en ileri seviyesi ile ilgili çalışmalarımızı Türkiye ile paylaşmak istedik. Mobil internette hız çıtasının her gün yükseldiği dönemde insanımızı ileri teknolojiyle tanıştırmanın, teknoloji elçiliği yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.