TOPRAK Grubu; Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) olan borcunun tamamını ödeyip, 22 şirket ve 21 sanayi tesisinin yönetimine geçti. Gruptan yapılan açıklamada, Halis Toprak’ın yönetim kurulu başkanlığında “Büyük kısmı üretim faaliyetine devam edememiş ve bir kısmı da düşük verimlilikte faaliyetlerine devam eden ülkemizin milli serveti olan bu tesisler, en kısa süre içinde tekrar faaliyete” geçtiği belirtilerek, 2013 yılında 110 milyon dolar satış ve 750 kişiye ek istihdam sağlanacağı duyuruldu. Grup kağıt sektöründe Toprak Kağıt ile Gala, Nova, Roza ve ev dışı kullanıma yönelik Ultra Krep markalarını üretiyor. Toprak Seramik’in açılışı da çok yakın zamanda duyurulacak.

Toprak Grubu açıklaması şöyle:

Daha önce kamuoyuna duyurduğumuz üzere, Toprak Grubu’na ait 22 şirketin ve 21 sanayi tesisinin yönetimi, Toprak Grubu’nun Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) olan borcunun tamamını ödemesi sonucunda 29 Haziran 2012 tarihinde Halis Toprak’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda tekrar Toprak Ailesi’ne geçmiştir.

Toprak Grubu’nun hedefi, büyük kısmı üretim faaliyetine devam edememiş ve bir kısmıda düşük verimlilikte faaliyetlerine devam eden ülkemizin milli serveti olan bu tesisleri en kısa süre içinde tekrar faaliyete geçirmektir. İşte bu faaliyet dışı olan sanayi tesislerimizden ilk olarak Bilecik Bozüyük’te 1981 yılında kurulan Toprak Kağıt Fabrikası, 10 Ağustos 2012 tarihinde, 3 sene aradan sonra tekrar üretime geçmiştir. Türk ekonomisinin en büyük sorunlarından bir tanesi olan cari açığın düşürülmesine de önemli katkı sağlayacak kağıt sektörünün lider kuruluşu Toprak Kağıt’ın yıllık üretim kapasitesi 40 bin ton olup, belli başlı üretim çeşitleri arasında ofset yazı baskı, şamua ve defter kağıdı, kuşe kağıdı ve fotokopi kağıdı bulunmaktadır. Ülkemizin ofset yazı baskı kağıdı ihtiyacı yıllık 1 milyon 100 bin tondur. Bu ihtiyacın yaklaşık 300 bin tonu ülkemizde üretilmektedir, kalan 800 bin tonu ithal edilmektedir, bu durumda cari açığı artırmaktadır. Bu sebeble Toprak Kağıt tesisinin tekrar üretime geçmesi dış açığımızın azaltılması yönünde ülkemiz için çok önemlidir. Toprak Kağıt’ın diğer yan kuruluşu olan Toprak Temizlik Kağıdı tesisi de yıllık 27 bin ton üretim kapasitesiyle, Gala, Nova, Roza ve ev dışı kullanıma yönelik Ultra Krep markalarıyla tuvalet kağıdı, peçete, havlu, mendil gibi temizlik kağıdı çeşitleri ve temizlik kağıdı bobinleri üretmekte; gerek iç gerekse dış pazarlarda tüketicilerin ve konverting üreticilerinin taleplerini karşılamaktadır.

Toprak Kağıt tesislerinin devreye girmesiyle 2013 yılında 110 milyon Dolar satış ve 750 kişiye ek istihdam sağlanacaktır. 1977 yılından beri 35 senedir milyarlarca dolar katma değer yaratarak hizmet ettiğimiz Türk ekonomisine, yeniden üretim ve ilaveten 7,500 kişiye istihdam yaratarak; ihracat yaparak ve vergi vererek katkı sağlama hedefimize Toprak Kağıt tesislerinin tekrar üretim faaliyetine başlamasıyla bir adım daha yaklaşmış bulunuyoruz. Bu çabaların ikinci adımı ise; Türkiye?nin en önemli seramik markalarından biri olan Toprak Seramik?in tüketiciyle tekrar buluşturulmasıdır. Seramik ve porselen karo fabrikalarımızın açılışını çok yakın zamanda duyurma heyecanını da paylaşmayı umuyoruz.