Yoğun kar yağışı ve soğuk hava yaş meyve sebze fiyatlarını artırdı

Yağışlı havanın meyve sebze sektörüne ve ihracatına olan etkisini değerlendiren Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Salih Çalı,  kötü hava koşullarının uzun sürmemesi halinde meyve sebze ihracatında yüzde 10 civarında bir düşüş olabileceğini öngördü.

Son günlerde yurt genelinde yaşanan olumsuz hava koşulları bazı bölgelerde sera alanlarının yıkılmasına ve ürünlerinin donmasına yol açtı. Yurtiçinde yaşanan kötü hava koşullarının meyve sebze ihracatı üzerindeki etkisini değerlendiren Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Başkanı (UYMSİB) Salih Çalı, hava koşullarının normal seyrinin dışında soğumasının ya da ısınmasının tarımsal üretime ve bu duruma bağlı olarak da ihracat üzerinde olumsuz etkisi olduğunu söyledi. Çalı, mevsimsel bir geçiş süresi yaşandığını belirterek, kötü hava koşullarının uzun sürmesi halinde meyve sebze ihracatında yüzde 10 civarında bir düşüş olabileceğini kaydetti.

Yağışlar en çok sera bölgelerini vurdu

Aşırı soğuk havanın sera bölgeleri dışında çok ciddi bir zarara yol açmadığını söyleyen Çalı, ?Mevsim normallerinin altında olan hava sıcaklıkları daha çok kışlık sebzelerin yetiştirildiği alanlarda ve Antalya, Akdeniz, Ege Bölgesi?ndeki sera alanlarında yetiştirilen sebzelerin üretiminde kalitenin bozulmasına ve dolayısıyla kayıplara neden oldu?  dedi. UYMSİB Başkanı Salih Çalı, soğuk havalardan kaynaklı sera ısıtma maliyetlerinin hızla artığını belirterek, ?Aşırı soğuk havalar sektörde ürün maliyetleri ve fiyatları artırarak, iç tüketime arz edilen sebze miktarını azaltıyor. Bu durum ürün fiyatlarını artırıp yaş meyve sebze ihracatını olumsuz yönde etkiledi. Özellikle iç piyasadaki ürün fiyatlarının artışı üreticileri ve meyve sebze ihracatı yapan ihracatçıları iç piyasaya yöneltiyor? şeklinde konuştu.

Rakip ülkelerle rekabet zorlaştı

Avrupa?da yaşanan ekonomik sıkıntıların meyve sebzeye olan talebi azalttığını kaydeden Çalı, mevcut koşullarda Avrupa pazarındaki rakip ülkelerle rekabet etme koşullarının zorlaştığını söyledi. Çalı, ?İklimsel değişikliklerle birlikte getirilen ek maliyetler, meyve sebze ihracatı yaptığımız en büyük pazarımız olan Avrupa Birliği ülkelerine ihracatımızı olumsuz yönde etkiliyor. Örneğin İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Fas, Mısır, Güney Afrika gibi güney yarımküre ülkeleri ve Orta Amerika ülkeleri, gerek normal iklim koşullarında gerekse anormal iklim koşullarında rekabette Türkiye?nin önüne geçiyor ? diye konuştu.

Asıl sorun girdi maliyetleri

Girdi maliyetleri yüksek olan tarım sektörünün, mevsim normallerinin dışında seyreden hava koşullarıyla birlikte maliyetleri anormal bir düzeyde artırdığına dikkat çeken Salih Çalı sözlerini şöyle sürdürdü: ?Tarım sektörü için akaryakıt, gübre gibi temel girdi maliyetlerinin düşürülmesi gerekiyor. Olumsuz hava koşullarından etkilenmeyi azaltacak veya önleyecek tarım sigortaları genişletilerek, cazip hale getirilmesi gerekiyor.?

Bir cevap yazın