Kış aylarının hissedilmeye başlandığı bugünlerde evinin ısınını korumak ve enerjiden tasarruf etmek isteyenler yalıtıma yöneliyor… Enerji tasarrufu sağlayan çok amaçlı çatıların yanı sıra, kendi enerjisini üreten çatılar ve yeşil çatı gibi birbirinden yeni teknolojiler 6. Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri ve Teknolojileri Fuarı?da İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde görücüye çıkacak. Natural Stone 7. Uluslararası Mermer, Doğaltaş Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı ile iş zamanlı düzenlenen organizasyonda ikili görüşmelerle de yeni anlaşmalara olanak tanınacak.

Dış cephe sistemleri üzerine dünyanın en önemli fuarlarından biri olan 6. Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri ve Teknolojileri Fuarı, 25-28 Kasım 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Dünyada konusunda tek ihtisas fuarı olma özelliği taşıyan fuar, CNR Ekspo Fuarcılık A.Ş. tarafından ÇATIDER (Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği) ve KOSGEB (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı) desteğinde düzenleniyor. Ulusal ve uluslararası boyutta sektörün en geniş şekilde temsil edilebileceği bir platform oluşturma amacı taşıyan organizasyona 100?ün üzerinde firma katılacak.

Kendi elektriğini üreten çatı

Enerji fiyatlarındaki artışla birlikte son yıllarda gündeme gelen enerji tasarrufu konusu yalıtım sektörünü de yeni arayışlara yönlendiriyor. Büyük işletmelerin ve prestijli konut projelerinin tercihi haline gelen elektrik üreten çatılar da fuarda boy gösterecek. Konutların sıcak su ve kombi ihtiyacını karşılayan bu teknoloji, çatınızı enerji üssü haline getiriyor. Bir evin kişi başı sıcak su ihtiyacının yüzde 70 oranında karşılayan çatılar önümüzdeki yıllarda daha çok konutta görülecek. Hızlı kentleşme nedeniyle azalan yeşil alan ihtiyacını karşılayan çevre dostu yeşil çatılar da fuarda sergilenecek ilginç ürünler arasında yer alıyor.

50 milyar dolarlık pazar

Dünya genelinde 50 milyar dolar büyüklüğe ulaşan çatı kaplama sektöründe Türkiye?nin aldığı pay 600 milyon dolar civarında. Kriz nedeniyle 2009 yılında farklı ürün tiplerine göre yüzde 14 ila 20 arasında pazar kaybeden sektörün fuarda yapacağı yeni iş bağlantıları sayesinde yeniden atağa geçmesi bekleniyor. 100’ün üzerinde firmanın 20 bin metre kare alanda stand açağı organizasyona, eş zamanlı düzenlenen Natural Stone Fuarı’nın sinerjisiyle birlikte 50 bin ziyaretçi bekleniyor. Yurt dışından ise Almanya, Belçika, Suudi Arabistan gibi ülkeler başlıca katılımcılar arasında yer alıyor. Ortadoğu ülkeleri, Türki Cumhuriyetler, Doğu Avrupa ülkeleri, Rusya, Almanya, Fransa, İngiltere, Lükemburg, Avusturya, Çin, İspanya, İtalya ve Hollanda ise 6. Çatı, Cephe ve Yalıtım Sistemleri ve Teknolojileri Fuarı’nın ziyaretçi ülkelerinden bir kısmını oluşturuyor.

Dev markalar katılıyor

Dünyanın lider firmalarını yerli markalarla buluşturarak yüklenici, yatırımcı, aracı ve yan sektörlerin eko-diyoloğunun sağlanmasının hedeflendiği fuara aralarında Heinrich Hahne, Lamilux, Buzon gibi dünyaca ünlü markalar katılıyor. Fuarda, Camlar, su ve nem yalıtım gereçleri, ısı ve ses tutucu gereçler, giydirme cephe sistemleri, cephe kaplamaları; çatı, teras kaplamaları ve örtüler, diğer çatı cephe malzemeleri ve sistemler gibi çeşitli ürün grupları sergilenecek. Organizasyonun ziyaretçi profili ise şöyle: Mimar, iç mimar, müteahhit, taşeron ve alt yükleniciler, yöneticiler, satınalma sorumluları, inşaat mühendisleri, elektrik, kimya ve diğer mühendislik dalları, teknikerler ve teknik elemanlar, yapı ustaları, inşaat malzeme satıcıları, yerel yönetimler, akademisyen ve öğrenciler. 25-28 Kasım 2010 tarihleri arasında düzenlenecek fuar, 10.00 ? 19.00 saatleri aralığında ziyaret edebilecek.