T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile Azerbaycan Cumhuriyeti Menkul Kıymetler Devlet Komitesi arasında ikili işbirliği anlaşması imzalandı.

İki ülke kuruluşları arasında bilgi alışverişi ve teknolojik işbirliğini geliştirmeyi hedefleyen anlaşmayı ülkemiz adına Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Prof. Dr. A. Vedat Akgiray, Azerbaycan Cumhuriyeti adına ise Menkul Kıymetler Devlet Komitesi Başkanı Rufat Aslanlı imzaladı.

Ankara’da SPK Merkez binasında gerçekleşen imza törenine Azerbaycan Cumhuriyeti Menkul Kıymetler Devlet Komitesi Yöneticisi Mehman Abbas, Bakü Borsa Başkanı Khayal Abdinov ile Azerbaycan Milli Saklama Merkezi Başkanı Bahtiyar Azizov da katıldı.

SPK Başkanı Prof. Dr. Akgiray imza töreninde yaptığı konuşmada kurum olarak dış ilişkilere yoğun önem verdiklerini ve ülkeler arası işbirliklerini artırdıklarını belirtti. Akgiray, Azerbaycan ile imzaladıkları bu anlaşmanın bu yönde yapılmış 26. anlaşma olduğunu vurgulayarak komşu ve dost ülkeler ile işbirliklerinin artarak süreceğini ifade etti.

Prof. Dr. Akgiray Uluslararası Menkul Kıymetler Komisyonları Örgütü (IOSCO) çerçevesinde yürüttükleri etkin faaliyetlere dikkat çekerek Ekim ayında IOSCO Gelişmekte Olan Ülkeler Komitesi toplantısının ülkemizin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirileceğine de dikkat çekti.

Ülkemizde yürütülen halka arz çalışmalarına da dikkat çeken Akgiray, Avrupa ülkelerinin krizle uğraştığı bugünlerde ülkemizde bu yıl içinde toplam 13 halka arzın gerçekleşmesinin önemine değindi.