İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gümrüklerde yaşanan sorunlar ihracatı olumsuz etkiliyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) İcra Kurulu toplantısı 16 Nisan 2010 tarihinde yapıldı. Toplantıda, Birlik Başkanlarının büyük çoğunluğu son günlerde gümrüklerde yaşanan sıkıntıları dile getirdiler. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi?nin konuyla ilgili açıklaması şöyle:

?İhracatçı firmalarımızdan gümrüklerde sorun yaşandığına dair yoğun bir şekilde şikâyetler aldık. İlk başta Ambarlı ve Halkalı gümrüklerinde onaylanmış kişi statüsü kazanmış firmalarımızın bile malları kırmızı hata alınmaya başlandı. Firmalarımız ihracat işlemlerinde ciddi gecikmeler yaşıyorlar. Ülkemizin göz bebeği, sektörlerinin ihracat şampiyon şirketleri bile beyannamelerinin kırmızı hatta düştüğünü, ürünlerinin tam sayım uygulamasına tabi tutulduğunu, hem ciddi zaman hem de maddi kayıpları olduğunu ifade ettiler.

Özellikle dahilde işlem kapsamında hammadde kullanılmışsa çok daha fazla beyanname kırmızı hatta alınıyor, ürünler numene için kimyahaneye gönderiliyor. Bu sürede ürünler bekletiliyor. Biz Gümrük İdaresine yaptığımız çağrı ile ihracatın durdurulmamasını, işlemlerin gereksiz yere uzatılmamasını istiyoruz. Gümrüklerde kaybettiğimiz zaman hızımızı, karlılığımızı azaltıyor, tam tersine maliyetlerimizi artırıyor.

Türkiye gümrüklerinde yaşanan sorunların dışında, AB ülkelerine yönelik meyve sebze ihracatında da Bulgaristan gümrüğünde sorunlar yaşanıyor. AB ülkelerine yönelik meyve sebze ihracatında, AB yönetmeliğine göre yüzde 10 ürün incelemeye alınıyor. Ancak Bulgar Gümrük idaresi bunu her ürün grubu için ayrı ayrı alıyor, karışık giden tırlarda her bir ürün grubu için yüzde 10 alınca TIR?ın yüzde 50?sine kadar olan bir kısım inceleniyor. 3-4 saatte bitmesi gereken işlemler 3-4 günü buluyor.

TİM olarak gümrüklerde yaşanan sorunların çözülmesi için konunun takipçisiyiz, ilgili taraflara bilgilendirme yaptık, sorunun en kısa zamanda çözüleceğini umuyoruz.?

Gümrük hatları:

Yeşil Hat

Gümrüğe gelen eşyanın belge kontrolüne veya fiziki muayeneye tabi tutulmadığı hattır.

Mavi Hat

Gümrüğe sunulan malın belge veya fiziki kontrolü yapılmaz. Gümrük işlemleri “sonradan kontrole tabidir” denilerek ertelenir. Bir gümrük beyannamesinin Mavi Hat`ta düşebilmesi için, beyan sahibinin “onaylanmış kişi statü belgesi” sahibi olması gerekir.

Sarı Hat

Bir gümrük evrakı Sarı Hat`a düştüğünde, malın fiziksel muayenesinin yapılmasına gerek duyulmaz. Yalnızca gümrük beyannamesindeki bilgiler kontrol edilir. Bir diğer adı da “belge kontrolü”dür.

Kırmızı Hat

Yapılan risk değerlendirmesine göre, Kırmızı Hat`a düşen bir gümrük beyannamesine ait mal, ilgili muayene memuru tarafından ayrıntılı bir incelemeye tabi tutulur. Gerek görüldüğü durumlarda, malın tartımı ve sayımı yapılır. Mala ilişkin belgeler araştırma altına alınır. Aynı zamanda “fiziki muayene” anlamına da gelir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın