İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Her halükârda satış gerçekleştirecek satıcıya mı ihtiyacınız var?

İster ürün satın ister hizmet, işiniz bugün dünden daha zor, yarın daha zor olacak! Peki ne yapmak gerekir? İşte, satıcı bu aşamada, kozunuz olacak. Sert rekabet koşulları içerisinde satıcıların başarısı, işletmenizin kazancı olacak. Bu açıdan satıcı eğitimi büyük önem kazanıyor. Can Çirişoğlu Danışmanlık ve Dış Ticaret Limited Şirketi  Kurucusu Can Çirişoğlu, ?Geleneksel satış, şu an satabildiğinizi sattırıyor. Daha fazla satsanız daha fazla kazanacak, işleriniz o ölçüde düzene girecek. Oysa satış bir türlü artmıyor mı? O halde bir yerde bir yanlış var? diyerek, işi satışa odaklı işletmeleri uyarıyor. ?10 Saatte Süper Satıcı? formülasyonuyla satıcı eğitimleri veren Can Çirişoğlu, ?Geleneksel satış yönteminden farklı yolların denenmesi gerekir. Yeni satış yöntemlerine kucak açın, kesinlikle dünden daha fazla kazanacaksınız? diye konuşuyor.

Satış ve pazarlamanın birbirinden farklı olduğunu belirten Çirişoğlu, ?Temel olarak pazarlama işin vitrinlenmesiyle birlikte, arkasındaki hizmetleri de içeren bir kavram. Yani, sadece satış, pazarlanmanın bir bölümü olarak algılanmalı. Fakat en hayati, en can alıcı olan parça. Biz satışı basitçe; pazarda, alıcı ve satıcının buluşup, mal ve hizmetin el değiştirmesidir, diye tanımlayabiliriz. Ancak bunun öncesinde ve sonrasında yapılan değişik tamamlayıcı hizmetler de vardır, ama bizim için önemli olan en kritik nokta, satışın kapatılmasıdır? diyor.

10 Saatte Süper Satıcı

Satıcı eğitiminin şirketlerin geleceğine yatırım olduğunu belirten Can Çirişoğlu, bu amaçla, ?10 Saatte Süper Satıcı? eğitimini İzmir?de verdiklerini söyledi. Çirişoğlu şöyle devam etti:

?Bildiğiniz gibi küresel pazar gelişmelerine paralel olarak da artık herkes her yerde her malı ya da hizmeti satabilir durumda. Dolayısıyla alıcı ile satıcı arasındaki en önemli kriter, satıcının alıcının istediklerini nasıl sunduğunu ön plana çıkartıyor. Dolayısıyla mal ve hizmet bulunabilir. Değişik kaynaklardan, size bu mal ve hizmeti sunan kimseler vardır. Ancak, önemli olan bu malı ya da hizmeti kimin sunduğudur. Yani, satıcının bizzat kendisidir. İşte biz, 10 Saatte Süper Satıcı eğitimimizde bu süper satıcıları, yani her halükarda satışı gerçekleştirecek olan satıcıları yetiştirmeyi hedefliyoruz.?

Alaylı satıcı ile, okullu satış ve pazarlamacılar arasında farklar olduğunun altını çizen Can Çirişoğlu şunları söyledi:

?10 Saatte Süper Satıcı projenin temelinde aslında bizim danışmanlık hizmeti verdiğimiz firmaların satıcı, satış elemanı arayışlarında karşılaştıkları zaafiyetler var. Doğrudan kurum içi gerçekleştirdiğimiz eğitimleri, bireysel katılıma açık hale getirip, o eğitimlerde yetişen kişileri, kendileri için değerlendirmemizi istemeleri bizi, 10 saatte süper satıcı eğitimini düzenlemeye götürmüştür. Gerçekten de alaylı tabir edebileceğimiz, piyasadan, 13-14 yaşından başlayıp, bugünlere gelmiş olan satıcılarla, belli üniversitelerin veya açıköğretimin pazarlama bölümlerinden mezun olan okullular arasında deneyim yönünden çok büyük farklılıklar var. Okullular ne kadar deneyimden uzaktalarsa, alaylılar da o kadar teoriden uzaklar. Biz, burada temelde iki bölüm olan 10 saatte süper satıcı eğitimiyle, teori ve pratiğin içiçe geçmesini sağlıyoruz ve bunun bir kişinin öğrenebileceği en kısa sürede gerçekleşmesini hedefliyoruz.?

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın