İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Casper, yeni yatırımlara göz kırptı

Türkiye’nin ilk yerli PC markası Aidata’yı bünyelerine katarak, 2009?da önemli bir büyüme hamlesi yapan Casper, iki yıl içinde yeni yatırım kararı alabileceğini açıkladı.  Casper Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı Altan Aras Fakılı, Avrupa ve Ortadoğu?nun en büyük bilgisayar üretim tesislerinden birine sahip olan Casper?in 2009?da, sektör yerinde sayarken yüzde 26,5 oranında büyüdüğünü ve cirosunu da yüzde 35 oranında artırdığını söyledi.

2010 yılında yarım milyonluk PC satışı hedeflediklerini, 2013 yılında da 1 milyon adet satış rakamına ulaşmayı amaçladıklarını belirten Fakılı, ?Şu anda 1 milyon 300 bin adet üretim kapasitemiz var. Bu yüzden, her halde iki yıl içerisinde yeni yatırım kararı almamız gerekecek? diye konuştu.

Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük bilgisayar üretim tesislerinden birine sahip olan Casper’ın, global marka olma yolunda önemli hamleler gerçekleştirdiğini ifade eden Fakılı, bu hedefleri doğrultusunda Aidata’nın Casper bünyesine katıldığını kaydetti. Fakılı, Casper’ın Aidata ile beraber daha geniş satış ağına ulaşmayı hedeflediğini belirterek, şunları söyledi:

?Türkiye’nin ilk ve öncü yerli markalarından olan Aidata 20 yıl önce kuruldu. Aidata Türkiye bilgisayar sektörüne 20 yıl boyunca ciddi katkılarda bulunmuş bir markadır. Gelişmekte olan Türkiye, çok uluslu markaların birinci öncelikli pazarı haline gelmiştir. Amerika ve Avrupa’nın en büyük zincir mağazaları dünyada ilk defa Türkiye’de bir araya gelmişlerdir. Güçlü yerli zincir mağazalarımız da bu rekabete katılmışlardır.

Bu kadar zengin çeşitliliği olan bir pazara tek bir markayla ulaşmak imkansızdır. Aidata ile birlikte satış noktalarındaki kanal yapısını daha da genişleterek satış ağımızı güçlendirdik. Casper, Aidata ile beraber yeni teknolojilerin pazara sunulmasında öncülük etmeye devam edecektir. Aidata Bilgisayar, sektörün en köklü firmaları arasında yer alan Boğaziçi ve Logosoft distribütörlüğünde dağıtılacaktır.?

Türkiye IT pazarına bakıldığında 2009 yılının ilk çeyreğinde pazarın küçüleceği beklentisi ile firmaların planlamalarını kısması nedeni ile ilk çeyrekte piyasada ürün sıkıntısı yaşandığını anlatan Fakılı, PC pazarının sonraki 6 aylık dönemde yürürlükte olan KDV indiriminin de etkisiyle yüzde 3 büyüdüğünü belirtti. Altan Aras Fakılı Casper, 341 bin 562 adetlik satış rakamına ulaşarak, yüzde 26,5’lik büyüme gerçekleştirdiğini vurguladı.

Ekonomik kriz nedeniyle dünyada olduğu gibi Türkiye pazarında da yaşanan daralmaya dikkat çeken Fakılı, ?Casper olarak, gelişmekte olan Türkiye pazarına inancımız tamdır. 2008 sonunda bazı önlemler alarak iş ortaklarımızı dolar ile borçlandırmadık. Sabit kur kampanyaları ve indirimler gerçekleştirdik. 2009 yılı için belirlediğimiz büyüme hedefine yüzde 97’lik bir başarı oranıyla ulaştık? dedi. Fakılı, 2010 yılının son çeyreğinde ve 2011 yılında kurumsal PC satışlarında patlama yaşanacağını belirterek, ?2010?da kurumsal pazarda ciddi patlama olacak, çünkü 2008?de almadılar, 2009?da da almadılar. 2010?da teklonojiyi almak zorundalar. Ciddi bir şekilde teknolojiye ihtiyaçları ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bu ihtiyaçlarını gidermek için 2010 yılının son çeyreğinden itibaren satın almalara yöneleceklerdir. Biz de bunu düşünerek kurumsal satışlara yönelik yatırımlarımızı yapıyoruz ve hazırlıklarımızı tamamlıyoruz? diye konuştu.

Fakılı, 2008 yılında 251 milyon 164 bin 631 lira cirosu bulanan Casper’ın 2009 yılını ise 340 milyon 293 bin 175 lira ciro ile kapattıklarını açıklayarak böylece cirolarında da yüzde 35 oranında bir büyüme gerçekleştirmiş olduklarını dile getirdi.

Fakılı, 2009 yılı için belirledikleri 350 bin adet satış hedefine 179 bin 140 adet masaüstü ve 162 bin 422 adetlik dizüstü satış rakamıyla yüzde 97’lik bir başarı oranıyla ulaştıklarını bildirdi.

Casper’ın, 2009 yılında AC Nielsen Markalar Araştırması’na göre 2008 yılındaki yüzde 26,3 olan bilinirlik oranını yüzde 29,2’ye çıkarak 7’nci kez ?En Bilinen Bilgisayar Markası? olarak açık ara ile lider çıktığını belirten Fakılı, Microsoft tarafından da 8. kez ?Yılın Yerli PC Üreticisi? seçildiklerini anlattı.

Hedefler Türkiye pazarı ile sınırlı değil

Casper Üst Yöneticisi (CEO) Charlotte A. Lamprecht de, 2013 yılında 1 milyon adetlik satış hedefleri olduğunu belirterek, 2010 yılı için yarım milyon adet satış rakamına ulaşmayı amaçladıklarını vurguladı.

2010 yılı hedeflerinin yalnızca Türkiye pazarı ile sınırlı olmadığını söyleyen Lamprecht, ?2009 yılı sonunda bizi heyecanlandıran bir takım gelişmeler oldu. Azerbaycan, Nahçivan, Gürcistan ve Bosna-Hersek gibi komşu ülkelere ihracata başladık. 2010 yılında bu ülkelerin yanı sıra Orta Doğu, Afrika ve Balkan ülkelerine de girmeyi hedefliyoruz? dedi.

Lamprecht, Casper’ın 2008 yılında 4 modeli olduğunu, bu sayıyı 2009 yılında 9’a çıkardığını anımsatarak, bu sayıyı 2010 yılında 15’e çıkardıklarını ifade etti.

İlk yorum yapan siz olun

Bir yanıt yazın