21 Ekim 2018 Pazar
  • DOLAR
  • EURO
  • BIST
Hafif Sağanak Yağışlı
20°C

Filo pazarında hedef 500 bin araç

Sektörel - 12 Mayıs 2014

filo kiralamaBÜLENT EKİMCİ >> Türkiye’de şirketlerin toplam 2 milyon adetlik bir araç parkına sahip olduğu tahmin ediliyor. Operasyonel kiralama (filo) pazarı ise son iki yıl içinde yüzde 20 oranında büyüyerek 200 bin adedin üzerine çıktı. Sektörün 2013 yılında yapmış olduğu araç yatırımı yaklaşık 5 milyar TL’ye, aktif büyüklüğü ise yaklaşık 10 milyar TL ulaştı. Bu veriler Türkiye’de birçok sektörde faaliyet gösteren pek çok firmanın yönetici ve çalışanları için uzun dönemli kiralama yöntemini tercih ettiğini gösteriyor.

Tekstil, ilaç, kimya, gıda gibi sektörlerde faaliyet gösteren büyük küçük pek çok firma, finansal ve yönetimsel avantajlarından dolayı artık uzun dönemli filo kiralaması yapıyor. Operasyonel kiralama şirketlerinin pazarın hala yüzde 10’unu ellerinde tuttuğu düşünülürse, Türkiye’deki filo pazarının oldukça bakir bir alan olduğunu söylemek mümkün.

PAZAR HALA AÇIK

Dünyanın birçok ülkesinde trafiğe kayıtlı araç sayısının yüzde 50’si kiralık araçlardan oluşurken, Türkiye’de trafiğe kayıtlı 18 milyon aracın sadece yüzde 1 kiralık. Yani Türkiye’de operasyonel kiralama pazarı, hala yüksek bir potansiyele sahip. Geçtiğimiz yıl 90 bin adedin üzerinde yeni araç alımı yapan filo kirama firmaları, otomotiv endüstrisi için de hatırı sayılır bir müşteri konumunda. Sektör son yıllarda küçük orta ölçekli işletmelere (KOBİ) de önem vermeye başladı.

SORUNLARA ÇÖZÜM ARANIYOR

Operasyonel kiralama firmalarının yöneticileri filo pazarının kiralamanın avantajları öğrenildikçe büyüyeceği görüşünde birleşiyor. Önümüzdeki beş yıl içinde pazarın 400-500 bin adetlere ulaşacağını öngören sektör temsilcileri, Türkiye’deki pazar potansiyelinin çok yüksek olduğunu söylüyor. Pazarın büyümesi için hafif ticari araçların kiralanabilmesine yönelik yasal düzenlemelerin yapılmasını isteyen sektör temsilcileri, operasyonel kiralama firmalarının finansal yapıları ve teknik altyapılarının uygunluğu konusunda yasal tanımlamaların yapılması gerektiğini vurguluyor. Bu tanımlamaların, hizmet alan ve veren firmaların haklarını koruyacağı vurgulanıyor.

İşte sektörde faaliyet gösteren operasyonel kiralama firmalarının yatırımları ve gelecekle ilgili öngörüleri…

İnan EKİCİ / Avis Türkiye Genel Müdür Yardımcısı: “Zipcar ile saatlik araç kiralayacağız”

Avis olarak 2014 yılında 2013’te gerçekleştirdiğimiz yatırımların da üzerinde bir seviyeye çıkmayı, araç parkını ve çeşitliliği artırmayı hedefliyoruz. Filo yenileme ve yeni araç alımımız bu yıl da devam edecek. Hedefimiz, 2014’te 23 bin araca ulaşarak sektördeki yüzde 10 oranındaki payımızı korumak. Bu yıl içinde Ford Trucks işbirliği ile 150 adet kamyon kiralamayı planlıyoruz. Tüm bu gelişmeler doğrultusunda filo kiralamada 2014’ü yüzde 25 oranında bir ciro artışıyla kapatmayı hedefliyoruz. Yakın coğrafyalarda yaptığımız yatırımlara, 2012 yılında Kuzey Irak ile başladık. 2014 yılında Kazakistan yatırımımızı hayata geçireceğiz. Bu yıl saatlik araç kiralama firması olan Zipcar’la hizmet vermeye başlayacağız.

Operasyonel kiralama, gelişmeye ve büyümeye elverişli bir sektör. Bu yıl sektörün kurumsallaşma, güçlü finansal yapı ve hizmet içeriği konularında önemli ilerlemeler kaydedeceğine inanıyoruz. Filo kiralama, özellikle kriz dönemleri için avantajlı bir ürün. Otomotiv şirketleri, kriz dönemlerinde bile filo satışlarına çok önem veriyor. 2013 yılında 18 bin 500 adedi kısa ve 195 bin adedi de uzun dönemli olmak üzere toplam 213 bin 500 adetlik bir filo kiralama pazarı oluştu. Bir önceki seneye göre toplam pazarda yüzde 16, kısa dönemli kiralamada yüzde 12 ve uzun dönemli kiralama da yüzde 17 oranında bir artış yaşandı. 2014 yılında da sektörün istikrarlı büyümesini sürdüreceğine inanıyoruz.

Bora KOÇAK / Çelik Motor Ticaret A.Ş. Genel Müdürü: “2017’de pazar lideri olacağız” 

2005 yılından beri Anadolu Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Çelik Motor Filo Kiralama, sektördeki en genç firmalardan biri. Her geçen yıl araç parkımızı önemli ölçüde artırıyoruz. 2007 yılında 3 bin 700 adet olan araç parkımızı, 2011 yılında 10 bin 500 adede yükselttik. 2011 yılının en hızlı büyüyen şirketi olduk. 2013 yılını ise 15 bin adetlik araç parkı ile kapattık. Kısaca, üç yıl içerisinde tam üç kat büyüme sağladık. 2014 yılı hedefimiz ise 17 bin adet. En geç 2017 yılında pazarda lider olmayı hedefliyoruz.

Türkiye’de 2011’de yüzde 15 büyüyerek, 2012’de toplam filodaki araç sayısını 160 bine çıkaran sektör, 2013 yılında yaklaşık 200 bine ulaştı. 2014 yılında da sektörün yüzde 10 civarında büyüyerek 220 bin araca çıkacağı öngörülüyor. Filo kiralama ağırlıklı olarak metropollerde ve büyük şehirlerde gerçekleşse de, biz Türkiye geneline hizmet vermeye devam ediyoruz. Kiralama sektörüne, son birkaç yılda KOBİ’ler de önem vermeye başladı. Firmalar, kiralamanın sağladığı avantajları öğrendikçe ve deneyimledikçe, kiralama pazarı daha da büyüyecektir.

Sektörde küçük ve orta sınıf otomobillerin daha çok talep gördüğü yönünde bir algı var. Firma olarak bu algıyı değiştirmeye ve piyasada talep gören tüm modellerin kiralamasını uygun şartlarda gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Uyguladığımız kampanyalarla lüks araçların da kiralanabileceğini tüm Türkiye’ye gösterdik.

Ogün BÜKÜLMEYEN / Arkas Filo Operasyonel Kiralama Müdürü: “Hedefimiz ilk 10 firma arasına girmek”

Arkas Oto Filo, bin 700 adedin üzerinde araca sahip. Bu yıl filomuza bin 500 adet yeni araç eklemeyi hedefliyoruz. Kurulduğumuzdan bu yana her yıl yaklaşık yüzde 100 büyüdük. Bu büyümeyi 2014 ve 2015 senelerinde de sürdüreceğiz. Uzun vadede hedefimiz, Türkiye’de adetsel anlamda ilk 10 büyük operasyonel kiralama şirketi arasında yer almak.

Sektör, 2013 senesinde yaklaşık yüzde 22 büyüyerek uzun dönemli araç adedini yaklaşık 200 binle kapattı. 2014 senesinde de sektörün yine en az yüzde 20 oranında büyümesi bekleniyor. Hali hazırda, 2008 senesinde yapılan Kara Yolları Kanunu’ndaki düzenleme sebebiyle, ticari araçların uzun dönem kiralanması yapılamıyor. Ticari araç kiralanmasının önü açılırsa, alternatif bir büyüme yolu oluşur. KOBİ’lere ulaşılması da firmaların büyümesi için ciddi bir alternatif. TNS Global Bağımsız Araştırma Şirketi’nin verilerine göre, sektörün yüzde 85’lik kısmı orta segment (B ve C segmenti), yüzde 15’lik kısmı da orta segment üstü ve lüks (D, E, F segmenti ) araçlardan oluşuyor. Filo kiralayanların yaklaşık yüzde 92’si dizel ve yüzde 8’i ise benzinli araçları tercih ediyor.

İlkay Ersoy / DRD Filo Kiralama Genel Müdürü: “Sektörün büyüklüğü 10 milyar TL’ye ulaştı” 

Uzun yıllardır istikrarlı bir şekilde sürdürdüğümüz yatırımlarımıza 2014 yılında da devam etmeyi planlıyoruz. Bu planlarımız doğrultusunda, 2014 yılı itibariyle araç filomuzu 24 bin adede, filo yatırım değerimizi ise 1,3 milyar TL seviyesine ulaştırmayı hedefliyoruz. Araç yatırımlarımızın yanı sıra hizmet kalitemizi yükseltmeye yönelik teknoloji ve altyapı çalışmalarına da önemli yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bu yıl yöneticilerin filolarına ilişkin tüm veri ve raporlara erişim imkanı sağlayan online raporlama modülü, araç kullanıcılarımıza yönelik yol yardımı, kaza ve servis mobil aplikasyonları gibi uygulamalara imza attık.

Geçtiğimiz yıl operasyonel kiralama sektörünün adetsel büyüklüğü 207 bin adede ulaştı. Bu da yaklaşık 170 bin aracın operasyonel olarak kiralandığı 2012 yılına göre yüzde 21.9’luk bir artış yaşandığını gösteriyor. 2013 yılında Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 13.5’i, yani yaklaşık 90 bin adet yeni araç satın alımı yapan sektör hem araç parkını genişletti hem de filolarını gençleştirdi. Operasyonel kiralama sektörünün, 2013 yılında yapmış olduğu araç yatırımı yaklaşık 5 milyar TL, aktif büyüklüğü ise yaklaşık 10 milyar TL seviyesine ulaştı. Tüm bu çarpıcı veriler operasyonel kiralama sektörünün sahip olduğu büyüme potansiyelini açıkça ortaya koyuyor.

Türkay OKTAY / LeasePlan Türkiye Genel Müdürü: “Tiklakirala.com’da 3 bin üyeye ulaştık”

LeasePlan Türkiye, 2013 yılını 10 bin 500 adetlik araca ulaşarak bitirdi. 2014 yılını da pazar payımızı arttırarak ve sektörün üzerinde bir büyüme oranıyla kapatmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl operasyonel kiralama sektörü yaklaşık 200 bin adede ulaştı. Sektör son iki yıl ortalama yüzde 20 civarında büyüdü. Türkiye’de şirketlerin toplam 2 milyon araç parkına sahip olduğu tahmin ediliyor. Yani operasyonel kiralama şirketlerinin hala kurumsal araç parkı içinde ulaşması gereken önemli bir potansiyel var. Gelişmiş ülkelerin araç sahipliğinde operasyonel kiralama oranı yüzde 50’ler civarında. Türkiye’de filo kiralama sektörünün potansiyeli oldukça yüksek. Ancak ürünün finansal ve yönetimsel avantajlarını anlatmaya ihtiyacımız var. 2014 yılında da sektörün gelişeceğini ve özellikle Anadolu’da faaliyet gösteren KOBİ’lere ulaşarak büyüyebileceğini düşünüyoruz. Bu amaçla biz de son yılların en önemli yatırımını gerçekleştirerek alternatif satış kanalımız Tiklakirala.com’u hizmete sunduk. Kısa zamanda da üç binden fazla üyeye ulaştık.

Ali Kemal ULUER / Fleetcorp Ticari Direktör: “18 bin adede ulaşmayı hedefliyoruz”

Fleetcorp, 2 binden fazla kurumsal yerel ve çok uluslu firmanın 15 bin adedi aşan araçlık filosunu yönetiyor. Öncelikli hedefimiz, uluslararası standartlarda sunduğumuz hizmet kalitesi ile müşteri ilişkilerimizi başarılı bir şekilde yönetmek ve satın alma yolu ile araç filolarını kuran şirketlere ulaşarak istikrarlı bir şekilde filomuzu büyütmek olacak. 2014 yılında 18 bin araçlık filoya ulaşmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl operasyonel filo kiralama sektörü hızlı bir büyüme oranı yakalayarak 209 bin adetlere ulaştı. 2014 yılında olası ekonomik dalgalanmalar, kur ve faiz oranlarındaki değişim ile otomotiv pazarındaki fiyat dalgalanmalarını göz önüne alırsak, bu yıl sektörün yüzde 6 oranında büyüyeceğini öngörüyorum. Hafif ticari araçların tekrar ürün yelpazesine girebilmesi sağlanırsa, operasyonel kiralama sektörünün büyüme hacmi hızlanacaktır. Anadolu’daki firmalara ulaşarak operasyonel araç kiralamanın yalnızca araç tedariki olmadığı ve maliyet yönetimine katkı sağlayan finansal yönetim hizmeti olduğu anlatılmalı.

Selami EKİN / Garanti Filo Genel Müdürü: “Hafif ticari araçlar da kiralanabilmeli”

Garanti Filo, 2013’te araç parkını 10 bin adedin üzerine çıkardı. Hedefimiz, sektörün büyümesinin üzerinde bir büyüme ile araç parkımızı büyütmeye devam etmek. 2014 yılında araç parkımızı 12 bin adedin üzerine çıkaracağız. Filo kiralama sektöründe toplam araç sayısı geçtiğimiz yıl yüzde 18 artarak 200 bine ulaştı. Yılın başlarında yaşanan araç tedarik problemlerine rağmen, kiralamaya olan talebin artmaya devam ettiğini gözlemledik. Türkiye’de trafiğe kayıtlı 18 milyon aracın daha sadece yüzde birinde uzun dönem kiralama uygulanıyor olması, sektörünün ülkemizde büyük bir gelişim potansiyeline sahip olduğunu gösteriyor. Sektörün, 2014 yılında yüzde 15 büyüyerek 230 bin adetlik bir araç parkına ulaşacağını tahmin ediyorum. Filo kiralamanın büyümesine yönelik atılması gereken önemli adımlar var. Bunların başında da hafif ticari araçların kiralanabilmesine yönelik yasal düzenlemelerin yapılması geliyor. Bu konuda yapılacak düzenlemeler, başta KOBİ’ler olmak üzere her ölçekten şirkete büyük kolaylık sağlayacaktır. ÖTV oranlarında yapılacak iyileştirmeler de kiralamaya ilgiyi artırır.

Hedef Filo Yönetici Direktörü Önder ERDEM: “Yabancı para birimiyle kiralama yapan tek ülkeyiz”

2013’te 350 milyon TL değerinde araç alarak yüzde 24 büyüdük. Yaklaşık 13 bin 500 olan araç parkımızı 18 bin adedin üzerine çıkarttık. 2014 yılı içerisinde de büyümeye devam edeceğiz. Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) verilerine göre, yüzde 9 pazar payı ile sektörün üçüncü büyük şirketiyiz. Üç binin üzerindeki müşteri adedimizle büyümeye devam ediyoruz. Bu yıl da 450 milyon TL’lik bir yatırım gerçekleştirerek araç parkımızı 21 bin adedin üzerine çıkarmayı planlıyoruz. Öncelikli hedefimiz önümüzdeki dönemde orta ölçekli şirketler olacak. 2013 yılında sektör yüzde 20 büyüdü ve kiralık araç sayısı 200 bin adede ulaştı. Yılsonu itibariyle kurumlar tarafından kullanılan yaklaşık 1 milyon binek araçtan 200 bini kiralık. Sektördeki bu yükselişin önümüzdeki beş yılda da aynı hızla devam edeceğini ve pazarın her yıl ortalama yüzde 13 büyüyeceğini öngörüyoruz. Olumlu göstergelere rağmen bir takım risk faktörleri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Müşteri, ikincil el değer, finansman ve operasyonel risklerin yanı sıra bir de kur riski bulunuyor. Dünyada yabancı para birimi ile kiralama yapılan tek ülke Türkiye.

ALD Automotive Türkiye Pazarlama Direktörü Yelda TUNCEL: “2014’te pazar yüzde 15 büyür”

ALD Automotive Türkiye olarak sektördeki büyümeye paralel bir büyüme sağlamayı hedefliyoruz. TOKKDER tarafından yayınlanan Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’nda, geçtiğimiz yıl operasyonel kiralama pazarının yüzde 21.9 oranında büyüdüğü tahmin ediliyor. Biz, 2014 yılında pazarın yüzde 15 büyüyeceğini öngörüyoruz. Ancak, beklenmeyen ÖTV artışı ve döviz kurunda devamlılık gösteren oynamalar, firmaları finansal giderleri konusunda daha tedbirli davranmaya sevk ediyor. Firmaların ticari araç kiralama ihtiyaçlarına yönelik yasal düzenlemeler yapılırsa, operasyonel kiralama sektörünün büyümesini olumlu yönde etkiler. Filo pazarında hizmet veren firmaların, finansal yapıları ve teknik altyapılarının uygunluğu konusunda yasal tanımlamalara ihtiyaç var. Yasal tanımlamalar, hizmet alan ve veren firmaların haklarını koruyarak pazarın büyümesini sağlar. Hizmet alan firmalar sermayelerini araç almaya yönlendirmek yerine operasyonel kiralamayı tercih eder.

HABERİ PAYLAŞ :
YORUMLAR

Bu içerik için ilk yorumu siz yapabilirsiniz.

İsminiz* Zorunlu

E-Posta adresiniz* Zorunlu

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

GÜNCEL

Şirket Haberleri ŞİRKET HABERLERİ

Gazete ve dergi haberlerinden daha fazlası KOBİ Postası'nda
İŞE YARAR HABERLER
Sitemizde yayınlanan tüm haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir. Haberlerin kopyalanması yasal açıdan kesinlikle yasaktır!
Copyright © 2013. Tüm Hakları saklıdır.
Bu web sitesi Blogizma tarafından üretilmiş WordPress Haber Teması ile hazırlanmıştır.
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan bursa escort bursa escort
escort bursa bayan escort beylikdüzü bayan bursa escort escort istanbul bayan escort istanbul bayan kayseri escort bayan mersin escort bayan bursa escort kocaeli escort ataşehir escort istanbul escort bayan bursa escort bursa escort