Dubai Gulfood Fuarı'nda Kuru Meyve Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep, KMTG Yönetim Kurulu Üyesi Nejat Almış ve EİB Sektörel Tanıtım Grupları Şefi Gökçe Tol yer aldı.

Kuru meyve sektörü Dubai’de tanıtım atağında

21-25 Şubat 2016 tarihlerinde Birleşik Arap Emirlikleri/Dubai’de düzenlenen fuara 87 ülkeden 4200 firmanın katıldığını, Türkiye genelinden ise 154 firmanın stant açtığını belirten Kuru Meyve Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Osman Öz, Dubai Gulfood Fuarı’nda yaptıkları tanıtım çalışmaları ile Türkiye’nin kuru meyve ihracatını Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere, tüm dünyada yaymayı amaçladıklarını kaydetti.
Türk kuru meyvelerinin kalitesiyle rakiplerinin önüne geçtiğini anlatan Öz, “Türkiye Ortadoğu ülkelerine 2014 yılında 124 milyon dolarlık, 2015 yılında ise 158.7 milyon dolarlık kuru meyve ihracatı gerçekleştirdi. Kuru meyve ihracatımızın gerilediği 2015 yılında Ortadoğu pazarında sağladığımız yüzde 27’lik başarı Ortadoğu pazarında daha başarılı olabileceğimize ilişkin ümitlerimizi güçlendiriyor” şeklinde konuştu.
Kuru meyve sektörünün ana ihraç pazarının Avrupa Birliği olduğunu hatırlatan Öz şöyle devam etti: “Kuru Meyve Tanıtım Grubu’nun kurulmasıyla birlikte Uzakdoğu ve Ortadoğu pazarlarında tanıtım atağına kalktık. Yürüttüğümüz tanıtım çalışmalarının meyvelerini vermesiyle birlikte Türk kuru meyve sektörünün 2023 yılı için belirlediği  3 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağız.”
Tanıtım Grupları Turkey markası altında birleşti
Türkiye’nin yeni markası “Turkey Discover the Potential” (Türkiye’nin gücünü keşfet), hem yurt içinde hem de yurt dışında başlatılan tanıtım atağına bir destek de sektörel tanıtım gruplarından geldi.  Dubai Gulfood 2016 Fuarı’nda, Kuru Meyve Tanıtım Grubu, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi, Fındık Tanıtım Grubu, Unlu Mamuller Tanıtım Grubu, Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu, Makarna Bulgur Tanıtım Grubu ve Kanatlı Tanıtım Grubu ortak “Turkey” standında tanıtım yaptı.
Türkiye’den Ortadoğu ülkelerine yapılan kuru meyve ihracatında ilk sırayı 46.7 milyon dolar ile ceviz alırken, badem ihracatı 32.7 milyon dolar oldu. Ortadoğu ülkeleri Türkiye’den 18.2 milyon dolarlık kuru kayısı alırken, kuru incir ihracatı 15 milyon dolar, Antep fıstığı ihracatı ise 14.5 milyon dolar olarak kayıtlara geçti.

Bir cevap yazın