Saman ithalatı kararına besicilerden destek

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı?nın açıkladığı saman ithalatı ve besilik hayvan başına 300 lira yem desteği, besicileri sevindirdi.

Konya Kırmızı Et Ürünleri Tarımsal Üreticiler Birliği Başkanı Nazif Karabulut, Bakanlığın saman ithalatı ve besilik hayvan başına 300 lira yem desteği kararının besicileri umutlandırdığını söyledi.

Karabulut, yaşanan iklim koşulları nedeniyle saman piyasasında bir daralma olduğunu belirtti.

Hasat sezonunun ardından saman fiyatlarının aniden yükselmeye başladığını ifade eden Karabulut, samanın kilosunun 50 kuruşa kadar yükseldiğini açıkladı.

Bazı kötü niyetleri insanların saman pazarına, tarlaların tabanını sıyırıp, tozlu saman bile getirmeye başladığını vurgulayan Karabulut, ”Geçen sene samanın kilosunu 12 kuruşa aldık. Şimdi 50 kuruştan saman alınıyor. Et ve süt üreticisi samandan korkar oldu. Samandan korkan üretici bir anda hayvanını pazara çıkarmaya başladı. Şu an hayvan pazarları en kalabalık günlerini yaşıyor. Yem bulunur ama saman olmadan olmaz. Saman pazarlarında mal yok. Tüccar stok yaptı, bekliyor.” diye konuştu.

Konuya duyarlı olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın soruna el attığını ve saman ithalatıyla ilgili çalışma başlattığını anımsatan Karabulut, bunun yanında besilik hayvan başına da 300 lira yem desteği verileceğinin açıklandığını dile getirdi.

Hükümetin verdiği destekler ile geçen yıl 10 milyon 300 bin olan büyükbaş hayvan sayısının bu yıl 11,5 milyona çıktığına dikkati çeken Karabulut, şöyle devam etti:

”Üretici her fırsatta destekleniyor. Bakanlığın açıkladığı saman ithalatı ve besilik hayvan başına 300 lira yem desteği besicileri sevindirdi. Saman ithalatı bugünlerde başlayacaktır. Özel sektör de ithalat yapabilecek. İthal edilen samanın kilosunun 20-25 kuruş arasında olacağını düşünüyoruz. Arada 25 kuruş fark var. Çünkü saman dışarıda daha ucuz. Saman ithalatı, kışın saman fiyatlarının yükseleceğini umut eden ve stok yapanların samanlarının elinde kalmasına neden olabilir. Sakla samanı gelir zamanı dönemi değil.”

Karabulut, et ve süt üreticilerinin endişe etmemesi gerektiğini, bakanlık ve üretici birliklerinin gerekli önlemleri aldığını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın