Türk sanayiciler, Japonya’ya “yalın felsefe” öğrenmeye gidiyor

Yalın felsefenin Türkiye’deki temsilcisi Yalın Enstitü Derneği tarafından düzenlenen “Study Mission Japonya” eğitim programı 30 Mart ? 9 Nisan 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek.  Eğitim gezisinde Toyota’nın önderliğinde dünyaya yayılan Japon iş felsefesi yalın düşüncenin doğduğu fabrikalar ziyaret edilecek ve yalın felsefenin ipuçları katılımcılarla paylaşılacak.

Toyota’nın emekli üst düzey üretim ve ürün geliştirme yöneticilerinin kurduğu ve ABD, Rusya ve Çin başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde Toyota Üretim Sistemi  (TPS) hakkında kapsamlı eğitimler veren Toyota Engineering Corporation (TEC) uzmanları programda yer alacaklar. Eğitimler ve fabrika ziyaretleri süresince eş anlı Türkçe çeviri yapılacak.

Toyota’nın üç farklı fabrikasının yanı sıra Mitsubishi Elektrik, Chiyado Endüstri fabrikalarının ziyaret edilmesi planlanıyor. Katılımcılar, üretim sürecinin daha verimli ve tasarruflu işlediğini yerinde öğrenirken aynı zamanda yalın felsefeyi üretimden sevkıyata farklı boyutlarıyla gözlemleme şansı elde edecek.

Program, sanayiciler ve orta-üst düzey yöneticilere tavsiye edilirken mühendis kökenli katılımcıların en az beş yıllık iş deneyimine sahip olması bekleniyor. 11 gün sürecek program için en geç 25 Şubat 2012 tarihine kadar Yalın Enstitü Derneği?ne başvuru yapılması gerekiyor. http://www.yalinenstitu.org.tr/ adresinden ayrıntılı bilgi alınabiliyor.

Eğitim kapsamındaki konu başlıkları arasında, Toplam Toyota Üretim Sistemi, Birey ve Fabrikaların Dinamikleştirilmesi, Gelişmiş Kaizen Yöntemleri, Lojistik, Kalite ve Proses Kaizeni yer alıyor.

Bir cevap yazın