Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof.Dr. Metin Kozak, dünyada en fazla yayın yapanlar sıralamasında bir başka başarıya daha imza attı.

Kısa süre önce Uluslararası Kültür, Turizm ve Konaklama Araştırmaları Akademisi (IACTHR) başkanlığına getirilen Muğla  Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof.Dr. Metin Kozak, dünyada en fazla yayın yapanlar sıralamasında bir başka başarıya daha imza attı?

Muğla Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Öğretim Üyesi Prof.Dr. Metin Kozak, dünyada en fazla yayın yapanlar sıralamasında bir başka başarıya daha imza attı. Geçtiğimiz günlerde Journal of Tourism and Hospitality Research?te yayımlanan  araştırmaya göre, Prof.Dr. Kozak, 2000-2009 yılları arasında turizm ve otelcilik alanındaki seçilmiş bazı dergilerde en fazla yayın yapan akademisyenler sıralamasında 24. basamakta yer aldı.

Böyle bir sonucun kendisi için sürpriz olmadığını söyleyen Prof.Dr. Kozak, ?Dört kişilik bir araştırma grubu tarafından tamamlanan ve geçtiğimiz günlerde Journal of Tourism and Hospitality Research dergisinde yayınlanan bir makalede turizm ve otelcilik alanında en fazla yayın yapanlar sıralaması yer almaktaydı. Bu sıralamada, üniversite bazında, halen üyesi olmaktan büyük mutluluk duyduğum Muğla Üniversitesi 59. sırada yer alırken, kişi bazında ben de 24. sırada yer aldım? dedi.

Türkiye kaynaklı diğer yayınlarla birlikte, Türkiye?nin de 10. sıraya yerleştiğini dile getiren Prof.Dr. Kozak, ?Artık Türkiye?nin de turizm araştırmalarında uluslararası düzeyde söz sahibi olduğunu ve bu ülkeden da kaliteli çalışmalar yapılabileceğini herkesin kabul etmesi gerekir? diye konuştu.

Daha önce de, 1985-2004 yılları arasında dünya genelinde en fazla yayın yapanlar sıralamasında ilk 36?da, 1998-2007 yılları arasında yayınlarına en fazla atıf alanlar sıralamasında ise ilk 30 içerisinde yer alan Prof.Dr. Kozak konuşmasını, şöyle noktaladı: ?Son yıllarda bu tür başarıların ardı ardına gelmesi, üniversitem, ülkem ve turizm camiası adına mutluluk vericidir.?

Bir cevap yazın