2019 yılında çocuk yaşlarda ebeveynlerin davranış biçimlerinden oluşan travmalarını ileri ki yaşlarda ki toksik ilişki sürdürme biçimine dönüşmesini konu alan “Derinden” kitabı   ve   2021 yılında konsomatrislik yapan    kadınların  hayat gerçekliklerini konu alan sansasyonel kitabı “Kimse Fahişe Doğmaz”’ ı  yazan  Dr. Banu Yüksel, 3. Kitabı “Esrarengiz” ve şarkısı “Mitoman” ile yazarlık serüvenine  devam ediyor. 

Kitap, aykırı davranışları ile çıkar sağlamaya çalışan, ona inanan ve güvenen müvekkilerini  sanki “varmış, olmuş” gibi  kandıran, travmalarını ruhunda fazlası ile barındıran, artık kontrol edilemeyen yalanları ile önce kendini sonra etrafındaki en yakınlarını bile kandıran,  gerçek birebir yaşanmış hayat hikayesinin karakteri  avukat Azra’ nın   yalanlarını   ve vahim sonunu gözler önüne seriyor.   

Adı Azra… Başarılı olmayı hedef seçmek yerine kendi yarattığı yalanlarla, Türk Hukuk sisteminin açıklarını çözümleyerek insanları kandıran, olduğundan başkası gibi davranan müptezel bir kadın avukat…  Yeri geldiğinde dişiliğini bile ön plana çıkartacak kadar hafif meşrep…

Mitomani hastası tarafından kandırılan insanların bir kitaba konu olacak kadar gerçek hikayesi.. Kitabı okurken siz bile inanacaksınız Azra’ ya…

Değersiz ve önemsiz hissedilen bir çocukluk… Hayal dünyası geniş gençlik zamanları…. İlişkilerinde kadın olmayı rol edinmiş tatmin edilemeyen cinsellik… Kolay yolla insanları manipüle eden, karşı tarafın zaaflarından yararlanarak kandıran, lükse ve gösterişe düşkün bir kadın avukat..   Kumar bağımlısı…  Kendi iç sesiyle dialog halinde…. Kendisinden başkası inanmıyor çünkü kendine… 

Esrarengiz”  kitabında olduğu gibi her kitabının kendine has şarkısını yapan yazar Banu Yüksel, hikayelerini ifade ederken notaları da kullanmak istemiş. İkinci adam yayınevinden çıkan Banu Yüksel’in “ Esrarengiz “ kitabı  ve kitapla eş zamanlı çıkan kitabın konusunu yansıtan “Mitoman” parçası   hem raflarda  hem de digital platformlarda yer almaya başladı.   Azra’ ya ve mitomani hastalığına adanan, söz ve müziği Banu Yüksel tarafından yapılan parçanın aranjesi  Mert Alp’ e ait.  Şarkı  Banu Yüksel’ in kendi sesi ile seslendirilmiş…  Yazar Yüksel, gerçek hayatta bu Mitoman karaktere maruz kalmış olduğundan, şarkıyı ironi içeren bir gönderme olarak kullanmış ve şarkının eğlenceli ritmi ve en sonunda yazarın ve ailesinin gerçek kahkahaları ile biten finali, etkiye tepki modeli olarak kurgulanmış.

Yazar Banu Yüksel kitabı “Esrarengiz” ve eş zamanlı çıkan parçası “Mitoman” için

“2021-2022 yılları arasında yaşanan ve ne yazık ki öncelikle eşim ve benim devamında da diğer aile fertlerimin maruz kaldığı gerçek bir olay. İnsanların öncelikle bilmediği konuların cahili olması ve ayrıca karşısındaki hukuk insanını önce dost sonra da tuttuğunu koparan bir profesyonel sanması ve en sonunda yarattığı vahim son. Elbette kitabın tamamı bizlerin başına gelen olayı anlatmıyor. Hikayenin içine Türkiye’nin gündemini oluşturan pek çok önemli konuyu da kurguladım ki bu olaylar unutulmasın ve alınması gereken önlemler konusunda hep birlikte konuların takipçisi olabilelim” diyerek çevremizde söyledikleri yalana inanan çok insan olduğunu ve bu kişilik bozukluklarını anlamanın zor olduğunu ifade ediyor. Yüksel, her hikayenin bir şarkısı olması gerektiğini düşünerek ironik sözlerle “Mitoman” parçasını yaptığını özellikle vurguluyor.

MİTOMAN

“Evvel zaman içinde bir insanoğlu,

Heybesinde çeşitli yalanlar dolu,

Savuruyor hepsini herkese doğru,

Bilmiyor ki sonu hep dipsiz bir kuyu…

Bitmiyor ihanet, bitmiyor düşmanlık,

Dünyamızı belki kurtarır pişmanlık…

Yalan, yalan, yalan her şeyin yalan,

Talan, talan, talan ruhum hep talan

Dolan, dolan, dolan kendine dolan,

Zaman, zaman, zaman ey mitoman…

Söz-Müzik: Banu YÜKSEL

Aranje: Mert ALP

Dr. Banu Yüksel Kimdir?

Banu Yüksel 1975 yılında Çerkez bir ailenin ortanca çocuğu olarak İstanbul Kadıköy’de dünyaya gelmiştir. Uludağ Üniversitesi İşletme ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümlerinde lisans eğitimi, Yıldız Teknik Üniversitesi Eğitim Yönetimi ve Denetimi Anabilim Dalı ile Mersin Üniversitesi Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalında yüksek lisans eğitimi almıştır. Ardından Conley Üniversitesinde   Davranış Bilimleri doktorasını tamamlamıştır. 1996 yılından beri kurumsal hayatın içinde yönetim danışmanı&eğitmen ve yönetim sistemleri baş denetçisi olarak görev yapmış olan Yüksel, bu konuların yanı sıra kamu ve özel sektöre yönelik olarak Liderlik, Stratejik Yönetim, Kurumsallaşma ve Kişisel Gelişim alanlarında eğitimler vermektedir.

Uzun yıllardır özellikle ihtiyaç sahibi kadınlara yönelik projeler gerçekleştiren Banu Yüksel,  pandemi döneminde zoom üzerinden oluşturduğu bir platform ile Türkiye genelinde pek çok kadına ulaşıp her Salı akşamı ücretsiz online eğitim ve seminerler organize ediyor.  Bu organizasyonlara pek çoğu tanınmış bilim ve sanat insanlarını davet ederek özellikle merak edilen ve öğrenilmek istenen konularda aracılık yapıyor.

Uzun bir süredir üniversite öğrencisi gençlere yönelik ücretsiz uzun dönemli Yönetici Yetiştirme Programları  ve kısa dönemli İş Hayatına Alıştırma eğitimleri düzenliyor.


sitesinden daha fazla şey keşfedin

Son gönderilerin e-postanıza gönderilmesi için abone olun.

Bir yanıt yazın