Mustafa Kemal Atatürk saygı, minnet ve özlemle anıldı

TÜSİAD: Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü saygı, minnet ve özlemle anıyoruz

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk önderlik ettiği bağımsızlık mücadelesini, çağdaş uygarlık seviyesinde bir ülkenin temellerini atarak taçlandırmıştır.

Atatürk’ün eşsiz vizyonu ile kazandığımız Cumhuriyet değerleri ülkemizde özgür düşüncenin, demokrasinin ve kalkınmanın en büyük dayanağı olmuştur. Bu temel üzerinde 100. yılına erişen Cumhuriyetimizin mimarı Atatürk gelecek nesillerimizin de ortak ilham kaynağıdır.

Vefatının 85. yılında Atatürk’ü saygı, minnet ve özlemle anıyoruz.

EKONOMİ GAZETECİLERİ DERNEĞİ (EGD): Ulu Önder Atatürk’ü saygı ve derin minnet bir minnetle anıyoruz

Büyük kurtarıcımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85. yılında saygı ve derin bir minnetle anıyoruz.

Bizlere armağan ettiği Cumhuriyet ve müreffeh ülkemizin yarınları için, onun ilkelerinin ışığından ayrılmadan yol yürümenin kıymetini bugün milletçe çok daha iyi anlıyoruz.

İlke ve devrimleri, en önemlisi de hayat mücadelesi medeni dünyaya örnek olmuş ebedi Ulu Önderimize, şükranlarımızı bu vesileyle bir kere daha bildiririz.

Saygılarımızla…
EGD Yönetim Kurulu

Yurtbay Seramik, Atatürk’ü Sevgi ve Hasretle Anıyor: “Bu Senin Duruşundur!”

Türkiye’nin önde gelen seramik üreticilerinden biri olan Yurtbay Seramik, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım’ı anmak için özel bir anma filmi hazırladı. “Bu Senin Duruşundur” başlıklı filmde, Yurtbay Seramik ailesinin bir parçası olan fabrika çalışanlarından tasarım ekiplerine kadar pek çok çalışan yer aldı. 

Yurtbay Seramik Ailesi, Ata’nın izinden gidiyor

10 Kasım’ı anma geleneği her yıl sürdüren Yurtbay Seramik, #BuSeninDuruşundur etiketi ile paylaştığı anma filmi ile bu özel günde yaşanan duyguları ve anlamları takipçileriyle buluşturdu. Film, Atatürk’ün ölüm yıldönümünde saat 09.05’te, tüm Yurtbay Seramik çalışanlarının saygı duruşuna geçtiği bir dakika boyunca neler hissedildiğini ve düşünüldüğünü anlatıyor.

Atatürk’ün düşünce mirası ve Türkiye’nin aydınlık geleceğine olan inançla dolu bir milletin duruşunu vurgulayan filmde, “Biz o bir dakikada, 85 yıldır içimizde zerre kadar azalmayan sevgini düşünüyoruz,” dendi. Yurtbay Seramik Eskişehir Fabrikaları’nda yer alan filmde,  “Saygı duruşu deyip geçemeyiz Atam. Bu senin duruşundur,” ifadeleriyle, Yurtbay Seramik ailesinin, Atatürk yolundan gittiğinin altı çiziliyor.

Yurtbay Seramik, bu anlamlı filmi Yurtbay Seramik sosyal medya hesaplarından izleyicileriyle buluşturuyor.

Özel Egeberk Anaokulu öğrencileri, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 85. yılında özlem ve minnetle andı.

Cumhuriyet’in kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 85. yılında tüm yurtta olduğu gibi Bursa’da Özel Egeberk Anaokulu’nda da özel bir törenle anıldı. Saatler 09.05’i gösterdiği anda tüm Egeberkli miniklerin Ata’ya saygı duruşunda bulunduğu okulda; çocuklar sırayla ellerindeki çiçekleri Atatürk büstüne bıraktı. Öğretmenleriyle günler öncesinden çalıştıkları şiirleri okuyan küçük öğrenciler, Atatürk sevgisini bir kez daha yüreklerinde hissettiler. Kurucu Müdür Nesrin Civan, Atatürk ilkelerine bağlı nesiller yetiştirmek için çok çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

TÜGİAD, 10 KASIMDA ATATÜRK’Ü SELANİK’TE ANDI

Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret eden TÜGİAD Heyeti, Selanik Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile de bir araya gelerek iki ülke arasındaki işbirliğini geliştirmeye yönelik görüşmeler yaptılar.

Türkiye Genç İş İnsanları Derneği (TÜGİAD), 10 Kasım’da Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ ün doğduğu evi ziyaret etti. TÜGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet, öncesinde T.C. Selanik Başkonsolosu Serkan Gedik’i makamında ziyaret etti. Heyet daha sona Selanik Ticaret ve Sanayi Odası’nda Yunanlı iş insanları ile bir araya gelerek iş birliği ve yatırım ortamı hakkında bilgi aldılar.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı nedeniyle G20 üyesi ülkelerin gençlik örgütlerinin liderlerini İstanbul’da ağırlayarak 100. Yılı birlikte kutlayan TÜGİAD, bu kez 10 Kasım’da Atatürk’ün Selanik’te doğduğu evi ziyaret ederek, yapılan anma törenine katıldı. TÜGİAD’ın kurulduğu günden bu yana Atatürk’ün ilke ve inkilapları doğrultusunda, ülkemiz yararına faaliyetlerde bulunduğunu belirten Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Yıldırım. “Bugün Selanik’teyiz. Cumhuriyetimizin 100. Yılında Yönetim Kurulumuz ile birlikte Ata’mızın evini ziyaret ettik. Başkonsolosumuz sayın Serkan Gedik’i ziyaret ederek, yatırım ve iş birliği ortamı hakkında bilgi aldık. Ziyaretimizin sebebi, ülkedeki ticaretle ilgili birinci ağızdan bilgi edinmek, kendi heyetimizi tanıtmak ve TÜGİAD’ın yurt dışı faaliyetleriyle ilgili planlarımızı, vizyonumuzu kendilerine iletmekti. Ülkemizin ihracatını artırmak ve iki ülke arasındaki ekonomik sosyal ilişkilerin gelişmesine katkı sağlamak konusunda hazır olduğumuzu bildirdik. Çok verimli bir toplantı gerçekleştirdik” dedi.

Selanikli sanayicilerle ikili görüşmeler yaptılar

Daha sonra Selanik Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri ile bir araya gelen TÜGİAD heyeti ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Yapılan etkinliğin çok faydalı olduğunu kaydeden Başkan Gürkan Yıldırım, “Ziyaretteki amacımız iki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi, üyelerimizin özelliklerini, kabiliyetlerini muhataplarımıza iletmek ve iki ülke arasındaki iş birliği fırsatlarını değerlendirmekti. TÜGİAD, 60’tan fazla sektörü temsil eden bir sivil toplum kuruluşu. Bu sene TÜGİAD’ın 37’nci yılı. Yanımızda olan arkadaşlarımızın içerisinde sağlık, hizmet, savunma sanayi, medya iletişim, inşaat gibi alanlarda hizmet veren firmalarımız var. Yaklaşık 25 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahibiz. Türkiye gayrisafi milli hasılasının yüzde 8’ine tekabül ediyor. 450 binin üstünde istihdam sağlıyoruz ve 60’tan fazla sektörü temsil ediyoruz. Kendilerine bunları aktardık. İki ülke arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi, üyelerimizin özelliklerini, kabiliyetlerini muhataplarımıza ilettik ve iki ülke arasında iş birliği fırsatlarını değerlendirdik. Yapılan görüşmelerde ilerisi için iş birliği anlamında olumlu adımların atılacağı sinyallerini verdi” diye konuştu.

Hedef ihracatı daha fazla artırmak

Başkan Yıldırım, ““Bizim yönetim kurulu olarak amacımız, Türkiye Cumhuriyeti’nin ihracatını artırmak. Yurt dışındaki paydaşlarımızla, üye olduğumuz STK ve konfederasyonlardaki etkin rolümüz ve üyelerimizin iş gücüyle, birçok faaliyeti hayata geçiriyoruz. Heyet ziyaretleri yapıyoruz. Resmi temaslarda bulunuyoruz. Sayın, Cumhurbaşkanımızın da çizdiği vizyon doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılında, biz genç iş insanları olarak ihracat hacmine daha çok katkıda bulunacağız” açıklamasında bulundu.

Yurtdışı ziyaretlerinin devam edeceğini bilgisini de veren Gürkan Yıldırım, “Bundan sonra yurt dışı ziyaretlerimiz devam edecek. Avrupa Birliği ülkeleri, Brüksel olacak, Dubai olacak. Türk Devletleri Konfederasyonu için start verdik. Buna çalışıyoruz. Bunun içerisinde 7 tane Türk devleti var. Hedefimiz, 300 milyonluk nüfusu olan bu bölgede, 4,5 trilyon dolar olan ticaret hacminden, Türk genç iş insanlarının daha fazla pay alması sağlamak ve sosyoekonomik ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmak. Akabinde Afrika’yı yine radarımıza aldık. İngiltere radarımızda, Rusya radarımızda. Yani nerede Türk genç iş insanı varsa TÜGİAD orada olacaktır” dedi.

Selanik Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Panagiotis Menexopoulas da yaptığı konuşmada, Selanik’in Balkanlar ve Avrupa Birliği ülkeleri için bir köprü konumuna ulaştığını kaydederek, Lojistik ve turizm sektörleri başta olmak üzere bir çok alanda Türk firmaları ile işbirliğine açık olduklarını dile getirdi.

ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, TAKSİM’DE ANILDI 

İMAMOĞLU: ÇAĞLAR ÖTESİ DÜŞÜNCEYE SAHİP BİR LİDERE SAHİBİZ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85’inci yıldönümünde, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen resmi törenle anıldı. Törenin ardından anıt önünde açıklama yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Çağlar ötesi düşünceye sahip bir lidere sahip olduk biz 1920’li yıllarda ve olağanüstü ilkelerle, değerlerle bize muhteşem bir Cumhuriyet emanet etti. Hep birlikte üstüne koyacağımız, hep birlikte geliştireceğimiz, demokrasiyle güçlendireceğimiz, kalkınmayla, insanların eşit ve adil bölüştüğü, paylaştığı bir ülke var etmeyle, adalet sistemiyle, en güçlü adalet sistemine sahip olan bir ülke var etmeyle ilgili sorumluluklarımızı yerine getirme boyutuyla bugün Ata’mızı anıyorum” ifadelerini kullandı. 

BEYOĞLU / İSTANBUL 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 85’inci yıldönümünde, Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen resmi törenle anıldı. Atatürk için düzenlenen tören; İstanbul Valisi Ali Davut Gül, 1. Ordu ve İstanbul Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri ile İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun, kurumları adına Cumhuriyet Anıtı’na çelenk koymalarıyla başladı. Barolar, siyasi partiler ve çeşitli sivil toplum kuruluşları da anıta sırasıyla çelenk koydu. Çelenk merasiminin ardından; Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Tören, İstiklal Marşı’nın okunmasıyla son buldu. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik ve İmamoğlu, Cumhuriyet Anıtı önünde vatandaşlarla birlikte anı fotoğrafı çektirdi. 

“İYİ Kİ ATATÜRK’ÜN, CUMHURİYETİN ÇOCUKLARIYIZ”

İmamoğlu, anıt önünde yaptığı açıklamada, “Bugün 10 Kasım. Mustafa Kemal Atatürk’ü, Ulu Önderimiz, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle, şükranla anıyoruz. Tabii bu yıl anma törenlerimizin bir başka boyutu da Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’ü, Cumhuriyetimizin 100’ncü yılında anıyor olmamız. Mustafa Kemal Atatürk denince, benim aklıma gelen ilk şey, çok şanslı olduğumuz. Çünkü çağlar ötesi düşünceye sahip bir lidere sahip olduk biz 1920’li yıllarda ve olağanüstü ilkelerle, değerlerle bize muhteşem bir Cumhuriyet emanet etti. Hep birlikte üstüne koyacağımız, hep birlikte geliştireceğimiz, demokrasiyle güçlendireceğimiz, kalkınmayla, insanların eşit ve adil bölüştüğü, paylaştığı bir ülke var etmeyle, adalet sistemiyle, en güçlü adalet sistemine sahip olan bir ülke var etmeyle ilgili sorumluluklarımızı yerine getirme boyutuyla bugün Ata’mızı anıyorum. Çok şanslıyız. İyi ki Atatürk’ün, Cumhuriyetin çocuklarıyız, evlatlarıyız. Böylesi güzel bir ülkeye hep birlikte layık olmayı diliyorum. Ruhu şad olsun” ifadelerini kullandı. 

Bir cevap yazın