Ticari kredilerde büyüme 5 ayın zirvesinde

Ticari kredilerde büyüme hızı Haziran ayından bu yana ilk kez yüzde 20 seviyesini aştı. Bireysel krediler tarafında ise büyüme yüzde 13,5 seviyesinde kaydedildi.

Ticari ve tüketici kredileri arasındaki makas ticari krediler lehine açılıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verileri üzerinden yapılan hesaplamaya göre 27 Ekim haftasında ticari kredilerde büyüme hızı 13 haftalık, yıllıklandırılmış ve kur etkisinden arındırılmış veri setine göre yüzde 20,8 oldu.

Böylelikle ticari kredilerde büyüme Haziran ayından bu yana ilk kez yüzde 20’nin üzerine çıktı. Temmuz ayında ticari kredi büyümesi yüzde 1,7 ile durma noktasına gelmişti.

Tüketici kredilerindeki aşağı yönlü ivme de devam etti. 27 Ekim haftasında tüketici kredilerinde büyüme yüzde 13,5 olarak kaydedildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayımlanan haftalık bültene göre, sektörün kredi hacmi 27 Ekim itibarıyla 125 milyar lira arttı.

Söz konusu dönemde toplam kredi hacmi 10,9 trilyon TL’ye yükseldi.

Bültene göre, tüketici kredilerinin tutarı 27 Ekim itibarıyla 11,8 milyar lira artışla 1,5 trilyon liraya yükseldi. Söz konusu kredilerin 443,3 milyar lirası konut, 88,6 milyar lirası taşıt ve 925,9 milyar lirası ihtiyaç kredilerinden oluştu.

Bir cevap yazın