Fed toplantısında ortaya çıkan karışık mesajların ardından küresel piyasaların ağırlıklı olarak denge bulma eğilimi sergilediğini görüyoruz. ECB ve Fed’in ardından önde gelen merkez bankalarının faiz artırımları ise devam ediyor. Bu kapsamda dün İngiltere Merkez Bankası 25, İsviçre Merkez Bankası 50 baz puanlık faiz artırımına gitti. Piyasalar ise sıkı para politikaları ile ekonominin görünümü arasındaki dengeyi izlemeye devam ediyor.

Bu açıdan bakıldığında haftanın son işlem gününde ABD ve Euro Bölgesi’nde açıklanacak öncü PMI endeksleri yakından takip edilecektir. Veriler hem Avrupa hem de ABD’de ilk çeyreğin nasıl geçtiğine yönelik beklentilerin biraz daha netleşmesine katkı sağlayacaktır. Özellikle Euro Bölgesi’ndeki verilere bakarsak geçtiğimiz yılın son çeyreğinde gerçekleşen ortalamanın 48,2 seviyesinde olduğunu görüyoruz. Bu yılın ilk iki ayının ortalaması ise 51 seviyesinin üzerinde bulunuyor. Bu da Euro Bölgesi ekonomisinin ilk çeyrekte daralma ihtimalinin son derece düşük göründüğüne işaret ediyor.

TL: Gelişmekte olan ülke para birimleri dün sınırlı da olsa değer kazanama eğilimi sergilerken son dönemde yukarı yönlü eğilimi biraz daha belirgin bir hale gelen USD/TL ise ağırlıklı olarak 19,04 seviyesinin üzerinde işlem gördü. Sabah saatleri itibarıyla ise 19,05’in de üzerinin test edilmeye başlandığını görüyoruz. TL açısından günün en önemli konu başlığı ise PPK toplantısıydı. TCMB ağırlıklı piyasa beklentisine paralel olarak politika faizinde değişiklik yapmayarak %8,50 seviyesinde bıraktı. Karara TL varlıkların önemli bir tepki vermediğini gördük. Tahvil piyasasında ise son dönemde yukarı yönlü denemeleri artan 2 yıl vadeli faizde bu eğilimin hız kaybederek de olsa devam ettiğini gördük. 

Borsa İstanbul: Karışık mesajların verildiği Fed toplantı sonrasında küresel piyasalar ağırlıklı olarak denge bulma çabası sergilerken Borsa İstanbul özellikle Avrupa piyasalarının görünümünden etkilenerek günün ilk yarısında net bir yön tayin etmekte zorlandı. Kapanışa doğru gelen güçlü alımlar ise endeksin teknik açıdan önemini yüksek bulduğumuz 5000 ve 5060 puanın üzerinde kapanış yapmasını sağladı. Kazanımlar korundukça ve bu seviyelerin üzerinde kapanışlar yapıldıkça endekste yukarı yönlü hareket alanının genişlemesi beklenebilir. Aksi bir senaryoda ise aşağıda 5000 ve 4900 puan seviyelerini izlemeye devam edeceğiz.