Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanı Mehmet Ali Ersarı, Portföy Yönetimi Sektörü tarafından yönetilen varlıkların 2022 yılı Eylül ayı itibariyle 1 trilyon TL’yi aştığını açıkladı. Yatırım Fonlarının tasarruf sahiplerine ulaştırılmasındaki açık mimari yaklaşımın önemli katkısını vurgulayan Ersarı, “Kurumsal yatırımcıların finansal sistem içerisindeki ağırlığı ekonomi için başlı başına bir gelişmişlik göstergesi olduğu gibi finansal istikrarın da önemli bir faktörüdür. Bu anlamda sektörümüzün önemli bir eşiği aşmış olmasını ülkemiz sermaye piyasaları açısından çok önemli buluyorum. Gelişmiş ekonomilerdeki büyüklüklerle karşılaştırdığımızda ise alacağımız çok yol olduğunu görüyorum” dedi.

Sermaye Piyasalarının en önemli yapı taşlarından birisi olan, Kurumsal Yatırımcıların geniş kitlelere tanıtılmasının yanı sıra mevzuatın, Sermaye Piyasalarının ve Kurumsal Yatırımcıların gelişmesini teşvik etmek için çalışmalar yürüten Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), TKYD Başkanı Mehmet Ali Ersarı ve Dernek Yönetim Kurulu’nun ev sahipliğinde 24 Kasım 2022, Perşembe günü gerçekleştirilen basın toplantısıyla portföy yönetimi sektörünün en son verilerini açıkladı.

Portföy Yönetimi Sektörü, özellikle son yıllarda hızlı bir büyüme sürecine girdi. Portföy yönetim şirketleri tarafından yönetilen fon büyüklüğü, yatırımcıların artan ilgisinin de etkisiyle 2018 yılı Eylül sonunda 170 milyar TL’den dört yılda yüzde 511 oranında artarak 2022 Eylül sonu itibariyle 1 trilyon TL’nin üzerine çıktı.

“Portföy Yönetimi Sektörünün yönettiği fon büyüklüğü GSYH’nin yaklaşık yüzde 11’ine ulaştı”

Basın toplantısında konuşan Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) Başkanı Mehmet Ali Ersarı, Türkiye’nin istikrarlı ve yüksek büyüme için ihtiyaç duyduğu uzun vadeli finansman kaynağının sağlanmasında Portföy Yönetimi Sektörünün katkısının her geçen gün arttığını vurguladı. Son yıllarda yatırımcı ilgisindeki artışa paralel sektörün önemli eşiğinin aşılarak Ekim 2022 itibari ile 1,126 trilyon TL’ye ulaştığını kaydetti. Bu eşiğin aşılmasının sektör ve ülke ekonomisi açısından önemine dikkat çeken Ersarı, sektörün söz konusu büyümesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun 2015 yılında Yatırım Fonlarının kuruculuğunu Portföy Yönetim Şirketlerine vermesinin önemli katkısı olduğunu, bunun Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu’nun (TEFAS) desteklediği açık mimari yaklaşımla birleşmesiyle, ürün çeşitliliğin arttığını ve tasarruf sahiplerinin birikimlerinin ölçeğinden bağımsız olarak sayısız farklı varlık sınıfı ve temaya erişimin sağlandığını belirtti. Ersarı, “Portföy Yönetimi Sektörümüz tarafından yönetilen varlıklar, Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYİH) Ekim 2022 itibarı ile yaklaşık yüzde 11’ine yükseldi. Sektörümüzün geldiği noktayı çok önemsiyoruz ancak Avrupa ile kıyasladığımızda gidecek daha çok yolumuz olduğunu da görüyoruz. European Fund and Asset Management Association (EFAMA)/Avrupa Fon ve Varlık Yönetimi Birliği verilerine göre, 2021 yılının üçüncü çeyreğinde Avrupa Varlık Yönetimi Sektörü, 31,3 trilyon Euro büyüklük ile Avrupa GSYH’nın yüzde 182’sine ulaştı. Bu veriler bize sektörümüzün halen oldukça büyük bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Bu noktada, portföy yönetimi sektörünün gelecek yıllarda da hızlı büyümesini sürdürerek yatırımcılara ve ülke ekonomisine olan katma değerini artırmasını hedefliyoruz” dedi.

Soldan Sağa) TKYD Yönetim Kurulu Üyesi Emrah Yücel, TKYD BaşkanYardımcısı Halim Çun, TKYD Başkanı Mehmet Ali Ensarı ve TKYD Genel Sekreteri Nilgün Şimşek Ata

“Yatırım Fonları 630 milyar lira büyüklüğe ulaştı”

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği Başkanı Mehmet Ali Ersarı, 2022 Ekim sonu itibarı ile Yatırım Fonlarının 572 milyar TL’ye, Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemi (OKS) fonlarının 368 milyar TL’ye ve diğer yönetilen varlıkların ise 186 milyar TL’ye eriştiğini; Yatırım Fonlarının hızlı büyümesinin Kasım 2022’de de devam ettiğini ve  büyüklüğün 630 milyar TL’ye ulaştığını vurguladı.      

(Soldan Sağa) TKYD Yönetim Kurulu Üyesi Emrah Yücel, TKYD Genel Sekreteri Nilgün Şimşek Ata, TKYD Başkanı Mehmet Ali Ensarı ve TKYD BaşkanYardımcısı Halim Çun

“Yatırım Fonlarına ilgi artıyor”

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği Başkanı Mehmet Ali Ersarı, farklı temalardaki fonlara olan ilginin artmasının, yatırımcıların uzun vadeli bakış açısıyla yatırım yapmaya başladığının göstergesi olduğunu vurgulayarak fonlardaki yatırımcı sayısının 4,9 milyon kişiye ulaştığını belirtti. “Son yıllarda yatırımın gerçek anlamını keşfeden tasarruf sahiplerinin artan ilgisi, gelecek yıllarda sektörümüzün hızlı büyümesini sürdürerek potansiyelini yakalayacağını gösteriyor” diye konuştu. Yatırım yönetiminde de sürdürülebilirliğin giderek önem kazandığına dikkat çeken Ersarı, küresel piyasalarda olduğu gibi Türkiye’de de Çevresel, Sosyal ve Yönetişim/Environmental, Social and Governance (ESG) odaklı yeşil fonların da geliştiğine dikkat çekti. Ersarı, “Hedefimiz, Portföy Yönetim Sektörü olarak, ESG uygulamalarına her geçen gün daha fazla destek vermek ve Türkiye’nin sürdürülebilir büyümesine ve yeşil dönüşümüne katkı sağlamaktır” dedi.