Genç Girişimci Görkem Yalçınöz, y“Dijital bir ortamın aydınlanması, pazar verilerinin yapay zekanın gücüyle birleşerek, tüketici iç görülerini körükleyen birleşik veriler halinde değerlenmesidir. Peki Siz, Dijital Performansınızı Yükseltmeye Hazır mısınız?” sorusunu dijital dönüşümü yakın gelecek hedefine koymuş bütün firmalar için soruyor:

”Dijitalleşme neden önemli? Çünkü: nüfus gitgide artıyor ve buna bağlı olarak dijitalleşme de doğal olarak artıyor. Kısaca şöyle özetleyebiliriz: Her doğan 10 bireyden yaklaşık 7’si bir cep telefonu alacak 6’sı interneti ve sosyal medyayı aktif olarak kullanacak. Dijitalleşememiş bir organizasyon uzun vadede pazar kaybedecektir. Dünyanın en büyüklerinden, yüzyıllardan beri ayakta kalmış alman kökenli firmalarından biri dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu göstermek için CTO yanında CDO pozisyonu da açmıştır.Bunu artık pek çok kurumsal işletmede görmeye başlayacağız. “

Dijitalleşmenin hayatımıza yoğun olarak girmesi ile bireylerin sosyal medya kullanımlarında da özel alan arayışının arttığını söyleyen Yalçınöz, mahremiyet ilkesinin öne çıktığı ve medya paylaşımının diğer sosyal medyalardan farklı olduğu Memories® isimli uygulamasının gizliliğe önem verdiğini vurguluyor. “Felsefesi olan bir sosyal medya uygulaması” olarak tanımladığı Memories® için genç bir ekip olduklarını ilave ediyor.

“Harika bir ekibiz, hepimiz alanlarımızda çok iyiyiz. Hem iç disiplinimiz hem de iç motivasyonlarımız yüksek. Birlikte çalışırken enerjimizin birbirimizi beslediğini biliyoruz. Birlikte çalışıyoruz, birlikte eğleniyoruz, birlikte öğreniyoruz.” Diyen Genç girişimci, Türkiye’nin sosyal medya kullanımında ilk 5’te olduğunun altını çiziyor. Fikrinin ve yazılımının tamamen kendine ait olduğunu belirten Görkem Yalçınöz, bireysel kullanıcıların dışında, Memories’®in firmaların kullanımı için yepyeni bir marketing alan sunduğunu da ilave ediyor.

Kanada – Montreal; McGill Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünden mezun olan genç girişimci bu yatırımı Türkiye’de yapmaktan gurur duyduğunu da sözlerine ekliyor.

Görkem Yalçınöz ; “Dijital dönüşümü ihmal etmeyin, genç insan kaynağı işletmenizin gönüllü öncüleri olacaktır” diye sözlerini nihayetlendiriyor.

Görkem Yalçınöz kimdir?

1997 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Görkem Yalçınöz orta ve lise eğitimini Saint Joseph Lisesi’nde tamamladı. İlkokul yıllarından lise son sınıfa kadar optimist ve 420 kategorilerinde Kalamış Yelken, Galatasaray ve İstanbul Yelken kulüplerinde yelken sporunu yaparken pek çok birincilik ve kupa kazandı. 2011-2015 yılları arasında Türk Yelken Milli Takım sporcusu Ay-yıldızlı formayı 2 kategoride de taşıdı ve ülkesin şerefle temsil etti.

Henüz lise 2. sınıfta karar verdiği yazılım mühendisliği eğitimini almak için çeşitli başvurular yaptı ve dünyanın en saygın, tercih edilen üniversitelerinden olan McGill’den kabul gelince Kanada Montreal’e gitme ve yaşama kararı aldı. McGill yelken takımında 2016-2017 yılları arasında yelken yaparak (ICSA) Canadian Nationals yarışlarında takımıyla birlikte üniversitenin birinciliğinde emek harcadı.

2019 yılında, yazılım konusunda danışmanlık verdiği projeler ilham kaynağı oldu ve kuluçka projelerini incelemeye başladı. İşte bu dönemde Memories fikri zihninde oluşmaya başlamıştı. Bu bağlamda önce Stratejik İş Planı üzerinde, sonra da Start Up olmak için çalışmaya başladı ve ekibini kurdu. Memories fikri tamamen kendisine ait olan genç yazılımcı 50 binden fazla yazılım satırını fikrinin hayata geçmesi için yazdı.

Görkem Yalçınöz şimdilerde Start Up’ını geliştirmek ve Memories’i Türk ve yabancı hedef kitlesiyle buluşturmak için çalışmalarına devam ediyor.