Belgin Şan Akca’nın kaleme aldığı “Maskeli Devletler” kitabı, Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY) tarafından yayımlandı. Türkiye için ayrı bir önem taşıyan bu kitap, akademisyenler,
 siyaset yapıcılar ve konuya ilgi duyan tüm okurlar için bir başucu eser niteliğinde.

Maskeli Devletler’in amacı, devletler ile devlet dışı silahlı örgütler arasındaki karmaşık etkileşim biçimlerini hem dış devlet desteğine yol açan süreçler hem de bu desteğin arkasındaki aktörlerin gerekçelerini göz önüne alarak açıklamak. Devletleri buna iten sebepler nelerdir? İsyancı gruplar bu devletlerle işbirliği içinde olmayı neden tercih eder? 

Maskeli Devletler, devletler ile silahlı örgütler arasındaki ilişkilere dair bilgilerimize karşı çıkmıyor; bu bilgileri şimdiye dek öğrendiklerimizin ötesine taşıyor. Belgin Şan Akca, kitabında kullandığı Devlet Dışı Silahlı Örgütler (DDSÖ) veri seti yoluyla, devlet dışı silahlı örgütlerin, devletlerle kurdukları işbirliklerinin hem örgütler hem de devletler tarafından yapılan karşılıklı seçme sürecinin sonucu ortaya çıktığını iddia ediyor. Devletler arası ilişkilerin ve ayrıca devletler, silahlı örgütler ve diğer olası destekçiler arasındaki etnik, dini ve ideolojik yakınlıkların oynadığı rolü, 355 devlet seçim vakası ve 342 örgüt seçim vakası ile ortaya koyuyor. Bu bağlamda, örgütlerin de uluslararası ilişkilerde devletlerin tercihlerinden bağımsız olarak kendi başlarına var olabilen ve dış politikayı derinlemesine etkileyen temel aktörler olduklarını gösteriyor. Maskeli Devletler, uluslararası ilişkilerin temel kuramlarının devlet-odaklı çalışmalarından farklı bir yöntem sunuyor.

Dünyadaki çatışmaların önemli bir kısmının yaşandığı Ortadoğu’da konumlanan ve güvenlik konularının öncelikli olduğu Türkiye için ayrı bir önem taşıyan Maskeli Devletler kitabı, akademisyenler, siyaset yapıcılar ve konuya ilgi duyan tüm okurlar için bir başucu eser niteliğinde.

Belgin Şan Akca, Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi, Uluslararası İlişkiler Programı’nda öğretim üyesi.

Künye Bilgisi:

MASKELİ DEVLETLER

Yazan: Belgin Şan Akca

İngilizceden çeviren: Tuğçe Özel 

Yayın tarihi: Ekim 2021

ISBN: 978-605-2116-86-9

Barkod: 9786052116869

Ürün Sırası: 212

Ana Kategori: Uçbeyleri

Ebat: 16,5 x 24 cm

Kapak Türü: Karton Kapak