Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi aracılığıyla, Global merkez ofisi Japonya’da bulunan HIS Türkiye ile Sun Group arasında gerçekleştirilen ve Kapadokya Ekspresi ile başlayacak Türkiye’nin ilk “Yataklı Lüks Tren Turu” projesinin imzaları İstanbul’da atıldı.

Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu, “HIS ile Japonya-Türkiye arasındaki iş birliği için uzun süredir çalışıyoruz, çalıştığımız konulardan biri de Türkiye’deki turistlerin trenle taşınması konusu idi. Bunu hayata geçirmek adına HIS Türkiye ile Sun Group’u bir araya getirdik” diye konuştu.

Ekonomiye 1 milyar euroluk katkı hedefi

Tren yolculuğu yapan misafirlerin daha çok emekli yaşını aşmış turistler olduğunu belirten HIS Türkiye Genel Müdürü H. Emre Özkur, proje kapsamında kişi başı 5 bin euro turizm geliri ile Türkiye ekonomisine yaklaşık 1 milyar avroluk katkı sağlama hedefinde olduklarını anlattı.

Özkur, Kapadokya Ekspresi’nin açılışının, iç turizme yeni bir dinamik kazandıracağını, yeni istihdam alanlarının açılacağını, Kapadokya İstanbul arası yataklı tren projesinin ülke turizmine çok büyük katkıda bulunacağını anlatarak, “Kapadokya Ekspresi’ni 5 yıldızlı 2 otel gibi düşünmek gerek, karşılıklı sefer yapılacak. Bu sene içinde, yıl sonuna kadar faaliyete geçecek” sözlerini kullandı.

Japon yatırımcı olarak güven ortamının kendileri için en önemli konulardan biri olduğunu söyleyen Özkur, “Japonya’da yurt dışı yatırım yapmak isteyen firmalara seminerler veriyoruz, Türkiye hakkında yaptığımız her seminer, en fazla katılımcı çeken seminerler oluyor” dedi.

Türkiye’nin ilk özel yolcu taşıma lisansı alındı

Sun Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkerim Murat Atik de, “28 Aralık 2020’de Ulaştırma Bakanlığı’ndan Türkiye’nin ilk özel yolcu taşıma lisansını demiryolları için almış olduk. Yolcu taşımacılığı alanında ilk Özel Demiryolu Tren İşletmecisi Yetki Belgesini alarak bu alanda faaliyetlerimize başladık. Japon HIS Global şirketi ile birlikte Kapadokya Kapadokya Ekspresi adı ile 40 milyon eurp tutarındaki yatırımla turizm amaçlı yataklı tren işletmeciliği için çalışmalarımızı başlatmış bulunuyoruz. Bu Kapadokya Ekspresi ile başlayacağımız bu serüvende kullanacağımız araçlarımız birer 5 yıldızlı otel şeklinde olacak, hepsi yataklı vagonlardan oluşacak. Her bir kompartımanda 5 yıldızlı otel standartları olacak. İlk etaptaki yatırımla 200-250 kişilik istihdam sağlanacak. Sistem devreye girdikçe yatırım miktarı ve istihdam sayısı artacak. Proje ülkemizde ilk olacak ve güzel bir ürün geliştirdik” diye konuştu.