ENVER ERKAN, TERA YATIRIM

ABD’de Bloomberg terminaline göre 660K artış beklenen tarım dışı istihdam Mart ayında 916K artarken, işsizlik oranı %6 seviyesine geriledi. 22 milyon kişinin işsiz kaldığı pandemi döneminde 14 milyonun işe dönüşüne işaret etmesi anlamında ilerleme ve canlanma iyi seviyelere gelmiş görünüyor. Bu bakımdan, pandemide çift hanelere yükseliş gösteren işsizliğin de azalmasının katkı vermesi olumlu. İşgücü piyasasındaki bu gelişmeler, koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle kısıtlanan ekonomik faaliyetin devam eden yeniden başlamasını yansıtıyor. Eğlence, konaklama, kamu ve özel eğitim ile inşaat sektörlerindeki kazanımların öncülüğünde istihdam büyümesinin gerçekleştiği görülüyor. 

Alt kalemlere bakacak olursak; Mart ayında, pandemiye bağlı kısıtlamaların ülkenin birçok yerinde hafifletilmesiyle eğlence ve konaklama sektörlerinde istihdam 280.000 arttı. Ayrıca Mart ayında, hem devlet hem de özel eğitimde istihdam artışı, yüz yüze öğrenmenin ve diğer okulla ilgili faaliyetlerin ülkenin birçok yerinde devam ettiğini yansıtmaktadır. İnşaat, bir önceki ayın hava durumu ile ilgili olması muhtemel iş kayıplarının (-56.000) ardından Mart ayında 110.000 iş ekledi. Katılım oranının %61,4’ten %61,5’e yükselmesi, işgücüne de dönüş olduğunu göstermesi bakımından olumlu. Uzun dönemli işsizlikte de, buna bağlı iyileşmeyle %11,1’den %10,7’ye gerileme görülüyor. Ücretlerdeki durum ise enflasyonu tetikleyecek seviyede değil, ama buradaki duruma işgücü piyasası biraz daha normalleştiğinde bakmalıyız.

Tek başına veriler Fed’in faiz kararlarını almasında bir anlam ifade etmeyecektir. Enflasyon açısından ilave endişe, en azından ücretlerin gösterdiği üzere, şimdilik yok. Buna karşılık son alınan birkaç ekonomik faaliyet ve istihdam verisi, ekonomik paketlerle birlikte canlanmanın biraz daha ileri seviyelere gittiğini gösteriyor. Asıl teşviklerin etkisi hissedildiğinde ve firmalar istihdam yardımlarından istifade ettiklerinde toparlanma ilerleyecek görünüyor.